Apple, 2014 yılının ilk çeyreğine ait finansal raporunu açıkladı. Cupertino devi, bir çeyrekte 57.6 milyar dolarlık kazançla bir rekora imza attı. Geçen yıl  Ekim ayından Aralık ayına kadar olan dönemde net kâr, dilüe edilmiş hisse başına 13.1 ile 14.5 milyar dolar arasındaydı. Apple’ın yönetim kurulu hisse başına 3.05 dolarlık kâr payı olduğunu açıkladı.

Apple tarafından açıklanan bu sayılar, geçen yılın aynı dönemine göre net kârın neredeyse aynı kaldığını ve kazançta bir artış olduğunu gösteriyor. Şirketin bu çeyrekteki brüt kâr marjı %37.9 olurken, uluslararası satışlar kazancın %63’ünü getirdi.

apple 2014 Q1 grafik

Rekor kazanç elde edilmesinde yeni ürünlerin ve dolu geçen bir tatil döneminin katkısı da elbette büyük oldu. Apple ilk çeyrekte rekor sayıda iPhone ve iPad sattı. Şirketten 52 milyon iPhone ve 26 milyon iPad çıktı. iPod cihaz satışları ise 6 milyon dolaylarına düştü. Mac satış sayıları ise 4.8 milyonun biraz üzerinde gezmekte.

Apple, bu çeyrekteki kazancı ile ilgili sayıları açıkladıktan sonra ikinci çeyrek için tahminlerde de bulundu. Buna göre şirket, kazancının 42 – 44 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor ve brüt kar marjının %37 – 38 arasında kalacağını öngörüyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz