Yıllardır söylenene göre Apple eski sürüm telefonlarını yavaşlatıyor. Bu iddialar uzun süredir yer alıyordu ve Batterygate olarak isimlendirilen kriz ile bu durum doğrulandı.

Fakat eski iPhone cihazlarının yavaşlatılmasının nedeni yeni model satışını arttırmak değil. iPhone batarya performansı düştüğü için pil ömründe yaşanacak düşüşlerden dolayı Apple bu durumun önüne geçiyor. Apple işlemci hızını düşürerek bu durumu telafi ediyor. Yani eski telefonların satışını durdurup yeni telefon alınması için değil pil ömründe gerçekleşen düşüşten dolayı işlemci hızı düşürülmektedir.

Eski iPhone sahipleri tazminat talebinde bulunabiliyor. iPhone sahipleri habersiz yavaşlatma olduğu için açtığı davalar sonucunda 25 dolar ödenmesine karar verildi. Bu durum için internet sitesi açıldı. Kullanıcıların şikayet ve talepleri toplandı. Tüm taleplerin 6 Ekim tarihine kadar iletilmesi gerekiyor. Bu durumun sadece ABD kullanıcılarını kapsadığını da dile getirelim. Apple toplamda 500 milyon dolar ödeyecek. Verilen karar ise iOS 10.2.1 ya da üstünü çalıştıran iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone SE kullanıcıları bu ödeme işlemini talep edebilecek.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz