Apple iOS 7 işletim sistemi 18 Eylül’de indirilebilir kılındı ve kullanıcılar ilk deneyimlerini edindiler. Bu işletim sistemiyle ilgili özellikler, yenilikler ve farklılıklar anlatıldı. Fakat maalesef iOS 7 kusursuz bir işletim sistemi değil.

iOS 7 güvenlik açığı kısa sürede fark edildi. Bu sorun İspanya’nın Kanarya Adaları’nda yaşayan 36 yaşındaki asker Jose Rodriquez tarafından keşfedildi. iOS 7 güvenlik açığı sorunu kullanılarak şifreli giriş ekranı birkaç adımda aşılabiliyor. Bu açık şifreli giriş ekranının kolayca aşılmasını sağlıyor. Hatta bu açık yüzünden fotoğraflara, sosyal medya hesaplarına ulaşılması ve e-posta hesabınız üzerinden ileti gönderilmesi dahi söz konusu.

Güvenlik açığını fark eden Rodriquez çektiği videoyu Forbes’e gönderdi. Buna göre cihazın kilit ekranını yukarı kaydırarak Kontrol Merkezine erişim sağlayabiliyorsunuz ve Saat uygulamasını açabiliyorsunuz. Bu uygulama açıkken telefonun uyku tuşunu basılı tutarsanız “Kapatmak İçin Kaydırın” seçeneği görünüyor. Burada “Yoksay” dediğinizde ve ana tuşa iki kere üst üste bastığınızda telefonun çoklu görev ekranı karşınıza çıkıyor. Bunu yapınca da fotoğraflara ve kameraya erişim sağlamış oluyorsunuz. Bu güvenlik açığında kilit ekranında iken önce kamerayı açarak ardından son kullanılan uygulamalara da erişmek mümkün.

iOS 7 guvenlik acigi

Forbes’te bu açık ile ilgili bir yazı yayımlayan Andy Greenberg, iOS 7 ile çalışan iPhone 5’te bunu denediğini ve aynı güvenlik açığını gördüğünü söyledi. Rodriquez’in videosunda bu güvenlik açığı iPad’de de aynı şekilde görülebiliyor. Bu sorunun iPhone 5S’te ve iPhone 5C’de var olup olmadığı bilinmiyor. Rodriquez ise açıkların bu cihazlarda da var olduğuna inandığını söylüyor.

Apple yetkilileri iOS 7 güvenlik açığı ile ilgili açıklama yaparak durumdan haberdar olduklarını ve bir yama hazırladıklarını söyledi. Bu güvenlik açığı sorunu Apple’ın daha önce yayınladığı iOS sürümlerinde de yaşanmıştı. Dolayısıyla bu durum cihaz kullanıcıları tarafından eleştirildi.

iOS 7 güvenlik açığı çözümü için şimdilik yapmanız gereken Ayarlar > Denetim Merkezi menüsüne giderek “Kilitli Ekranda Erişim” seçeneğini pasif hale getirmek. Sonrasında Apple’ın sunacağı yamayı beklemek gerekiyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz