iOS 7, Apple’ın ABD’nin California Eyaletinde gerçekleştirdiği WWDC 2013 etkinliğinde tanıtıldı. Söz konusu etkinliğinin duyurulmasıyla birlikte iOS 7’nin bu organizasyonda tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bununla birlikte etkinliğin yaklaşmasına paralel olarak ortaya konan konsept iOS 7 işletim sistemi tasarımları ve videoları var olan beklentinin daha da artmasını sağlamıştı.

Tim Cook’un bizzat anons ettiği iOS 7 işletim sisteminin bugüne kadarki en iyi mobil işletim sistemi olduğu iddia ediliyor. Genel olarak hemen her ürününe güvenen ve alanlarında en iyileri olduklarını iddia eden Apple, yeni mobil işletim sistemine de çok güveniyor.

iOS 7 ile birlikte gelen en büyük ve radikal yenilik işletim sisteminin arayüzünde gerçekleşmiş görünüyor. Adeta yeniden doğmuş gibi görünen ürünün renklendiğini ve pastel renklerin metalik tonlarla birleştiğini söylemek hiç de yanlış olmaz. Kısacası baştan aşağı yepyeni bir tasarım söz konusu. Tabii ki sadece tasarımda değil, işlev bakımından da var olan bazı özelliklerin iyileştirilmesi ve yeni özelliklerin eklenmesi gibi çalışmaların da iOS 7’ye yansıtıldığını belirtmek gerekiyor.

ios 7 tasarim yenilikleri

iOS 7 ve Arayüzde Tasarım Devrimi

Apple mühendislerinin yeni tasarımda Apple’ın geçmişten bu yana sürdürdüğü temel çizgileri bir kenara bırakmadıklarını ve aksine, günümüz tasarım anlayışıyla Apple kültürünü bir araya getirdiklerini söyleyebiliriz. Yazı tip ya da diğer adıyla tipografinin yine ön planda olduğu, sadeliğin canlı renklerle bütünleştiği bir tasarım söz konusu. Bu açıdan Apple ve iPhone – iPad hayranlarının kolaylıkla alışabilecekleri bir ürün aynı zamanda.

Arayüz tasarımının önemli bir parçası olan ikonların da neredeyse tamamen baştan çizildiğini ve yeni tasarıma uyumlu bir şekilde üretildiğini belirtelim. iOS’un ilk sürümünden bu yana var olan ve artık gelenekselleşmiş bazı ikonlar da uyumlu kılınıyor.

iOS 7 ile Birlikte Gelen Yazılım Yenilikleri

ios 7 control center - bildirim alani - coklu gorev

[highlight]Control Center – Kontrol Merkezi[/highlight]

Alışık olduğumuz bildirim alanının benzeri olarak düşünülmüş ve kontrol merkezi olarak ifade edilmiş olan bu yeni özellik Android cihazlarda da bildirim alanından ulaşılabilen adeta bir kısayol ve hızlı erişim alanı özelliklerini taşıyor. Bu bölümden Wi-Fi durumunu, uçak modu durumunu, Bluetooth durumunu görüntüleyip değiştirmek mümkün. Ayrıca ekran parlaklığı ayarı da bu bölümden yapılabiliyor. O sırada bir müzik parçası çalıyorsa parçayı durdurabiliyor, bir önceki şarkıya veya bir sonraki şarkıya geçebiliyoruz. Yazımızın devamında bahsedeceğimiz AirDrop özelliği ve AirPlay özelliğine yönelik kısayol tuşları da burada konumlandırılıyor. Kontrol merkezinin el alt kısmında değiştirilebilir dört ikon yer alıyor. Varsayılan olarak gösterilen örneklerde yer alan ikonlardan en soldaki, cihazı el feneri olarak kullanmayı sağlayan bir LED flaş açma tuşu. Onun yanında hesap makinesi ve fotoğraf uygulamasını açan bir tuş konumlandırılıyor.

[highlight]Notification Center – Bildirim Merkezi[/highlight]

Hemen her akıllı telefonun en çok kullanılan özelliklerinden biri olan bildirim merkezi iOS 7 ile birlikte farklı bir anlam kazanıyor. Zira cihaza dair hemen her temel ayarın değiştirilebildiği bir kontrol merkezi üreten mühendisler bildirim merkezinin sadece çağrılar, gelen mesajlar ve takvim bildirimlerine yönelik kullanılmasını tercih etmişler. Bu alanda takvimde yer alan ve o güne ya da yakın zamana dair etkinlikleri görebiliyoruz. Kaçan çağrıları görüntüleyebiliyoruz.

[highlight]Multitasking – Çoklu Görev[/highlight]

iOS ve dolayısıyla iPhone ya da iPad kullananların en çok şikâyetçi oldukları bir eksiklik an itibariyle gideriliyor. Zira iOS 7 ile birlikte çoklu görev desteği sunuluyor. Böylece çalışmaya başlayan uygulamaların arasında geçiş yapılabiliyor. Bu özelliği kullanmak için ana tuşa yani home tuşuna çift basmak yeterli.

ios 7 - itunes radio - fotograflar - airdrop

[highlight]iTunes Radio – iTunes Radyo[/highlight]

Aslında bu etkinlikle birlikte Apple’ın iRadio olası ismini taşıyan bir özellik tanıtması bekleniyordu. Hatta kimilerine göre hâlihazırda iPhone’larda radyo özelliğini aktif kılabilecek bir donanımın yer aldığı belirtiliyordu. Fakat beklentiler gerçekleşmedi. Diğer yandan Apple, iTunes Radio adını verdiği yeni bir uygulamayı tanıttı. Bu uygulama internet üzerinden iTunes altından radyo dinlenmesine imkân tanıyor. Yani fiziksel anten üzerinden değil de dijital olarak internet üzerinden radyo dinleme özelliği de gelmiş bulunuyor. Bu zamana kadar TuneIn Radio gibi alternatifler kullanılıyordu. Bu gelişmeyle birlikte iPhone ve iPad kullanıcılarının hangi radyo dinleme uygulamasını daha çok kullanacakları da şimdiden merak konusu oldu.

iTunes Radio üzerinde dinlenen şarkı satın almak mümkün. Ve bu satın alma işlemini birkaç saniye içinde gerçekleştirebiliyoruz.

[highlight]Photos – Fotoğraflar[/highlight]

Apple, iOS 7 ile birlikte fotoğraflar uygulamasını neredeyse tamamen yeniliyor. Tasarım olarak yeni arayüzün esintilerini hissettiren fotoğraflar bölümüne adeta bir zaman tüneli özelliği kazandırılmış görünüyor. Zira çekilen fotoğraflara, günlere, haftalara, aylara ve yıllara göre sınıflandırılıyor ve gösteriliyor. Diğer yandan fotoğraflara iliştirilen coğrafi etiketler ve zaman özellikleri kullanılarak fotoğrafların nerede ve ne zaman çekildikleri de akıllı albümlerde görülebiliyor. Fotoğrafları iCloud üzerinde kolayca paylaşmak ve görüntülemek de mümkün.

[highlight]AirDrop[/highlight]

Aynı internet ağına bağlı olunması gerekliliğine ihtiyaç duymadan Mac’ler arasında dosya ve klasör alışverişine imkân tanıyan özellik iOS 7 ile birlikte iPhone ve iPad’lere de geliyor. Bu sayede istenilen doküman ve klasörleri yani fotoğrafları ve videoları hızlı bir şekilde istediğimiz iOS kullanıcılarına gönderebiliyoruz.

ios 7 - kamera - safari - siri

[highlight]Kamera[/highlight]

Kamera arayüzü baştan aşağı değişen iOS 7’de kamera özelliğini çalıştırdığımızda video çekimi ile fotoğraf çekimi arasında hızlı bir şekilde geçmek mümkün. HDR fotoğraf çekilebiliyor. Instagram ile popüler olan fotoğraflara filtre uygulama özelliği de iOS 7 kamera bölümünün varsayılan özellikleri arasında eklenmiş bulunuyor. Üstelik bu özelliği anlık olarak fotoğrafın çekilmesi sırasında kullanabiliyoruz.

[highlight]İnternet Tarayıcısı Safari[/highlight]

Apple kendi internet tarayıcısı olma özelliğinin yansıması olarak iOS 7 gelişmelerinden nasibini alan Safari tarayıcısına bazı yeni özellikler eklendi. Bu özellikler arasında en öne çıkanıysa Android ve iOS Google Chrome uygulamasının son güncellemeyle bünyesine kattığı tam ekran olma özelliği. Artık Safari üzerinde internette gezinirken daha çok alanı kullanmak mümkün. Safari üzerindeyken sadece ihtiyaç duyulması halinde adres çubuğu ve diğer ilgili bölümler ekrana geliyor.

Sekme özelliği sayesinde Safari tarayıcısı üzerinde açılan birden fazla internet sayfası arasında geçiş yapmak mümkün. Bunun içinde bulunan sayfadayken ekranı sola ya da sağa kaydırmak yeterli oluyor.

Diğer yandan tarayıcıda gezinirken bir sayfanın paylaşılmasını istersek bunu da hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Gömülü olan sosyal ağlar üzerinden paylaşma özelliğini kullanabiliyoruz. Bir içeriği çok beğenip sonra okumak istersek ya da okuyup bulunmasını tercih edersek okuma listesi özelliğini kullanabiliyoruz.

 

iCloud Keychain yani iCloud anahtarlık özelliğini iOS 7 üzerindeki Safari tarayıcısında kullanabilmek mümkün. Bir ödeme ekranında bu özellik devreye giriyor ve sizin kredi kartı bilgilerinizi tuşlamanıza gerek kalmadan güvenli bir şekilde ödeme işlemini gerçekleştirmenize yardımcı oluyor. Bir hesap oluşturmanız gerektiğinde de şifre oluşturucu özelliğini kullanarak kırılması oldukça zor şifreler oluşturmak mümkün oluyor.

[highlight]Siri[/highlight]

Sesli asistan olarak hayatımıza giren ve çıktığı dönem için oldukça büyük bir yenilik olarak karşılanan Siri uygulaması iOS 7 ile birlikte yenilendi. Yepyeni bir tasarıma kavuşan uygulamada bu zamana kadar kullanılan bayan sesinin yanı sıra bir de erkek sesi eklendi. Bununla birlikte uygulamanın Fransızca, Almanca ve İspanyolca gibi sürümlerinde de ses konusunda iyileştirmeler gerçekleşti.

Siri artık Wikipedia konuları arasında arama yapabiliyor. Ayrıca Twitter üzerinden gönderilen Tweet’ler içinden de arama yapabiliyor.

[highlight]App Store – Uygulama Mağazası[/highlight]

Geçtiğimiz günlerde 900 bin uygulama barajını aşan App Store üzerinde de birtakım yenilikler söz konusu. Bunlardan bir tanesi App Store üzerinden indirilen uygulamaların güncellenmelerine dair. Artık uygulamalar otomatik olarak güncellenecek. Diğer bir yenilik de “bana en yakın uygulamalar” şeklinde ifade edebileceğimiz bir özelliği barındırıyor. Bu yenilik kapsamında bulunduğumuz konuma göre özel uygulama önerileri sunuluyor. Örnek olarak Ankara’da olduğumuzu düşürsek bu özelliği kullandığımızda mağaza bize Anıtkabir ile ilgili bir uygulama varsa onu önerebilecek. Bu özellik bilhassa sık seyahat eden ve bulunduğu yeri keşfetmek isteyenlerin çok işine yarayacaktır.

Ebeveynlerin yönlendirmeleriyle binlerce çocuk iPhone ve iPad kullanıyor. Dolayısıyla çocuklara yönelik oyun ve uygulamaları keşfetmek, onların yaşına ve içinde bulundukları gelişim dönemlerine göre uygulama sunmak önemli bir aşama haline geliyor. Apple App Store bu konuda kazandığı yeniliği kullanarak çocuklar için en iyi oyun ve uygulamaları önerebilecek.

ios 7 - find my iphone

[highlight]Find My iPhone – iPhone’umu Bul[/highlight]

Bu özelliği kullanarak iPhone’un kaybolması halinde kolayca bulunması ya da en azından nerede olduğunun saptanması mümkün olabiliyor. Apple ID ve şifre bilgilerini girerek telefondan alınan son sinyalin harita üzerindeki görüntüsüne erişilebiliyor. Diğer yandan bu özellik sayesinde kaybolan iPhone’un ekranına “bu telefon kayboldu, lütfen bana ulaşın” mesajı gönderilebiliyor.

[highlight]Apple iOS 7 ne zaman çıkacak?[/highlight]

Apple iOS 7 önümüzdeki sonbahar mevsiminde indirilebilir kılınacak.

ios 7 iphone surumleri

[highlight]Apple iOS 7 hangi iPhone ve iPad sürümlerine gelecek?[/highlight]

Apple iOS 7, iPhone 4, iPhone 4S ve iPhone 5 model akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Diğer yandan iPad 2, iPad with Retina Display ve iPad Mini model tablet bilgisayar cihazlara yüklenebilecek.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz