Apple iOS 9
Apple iOS 9

Apple iOS 9 sürümü 8 Haziran’da gerçekleştirilen WWDC 15 etkinliğinde duyuruldu. Etkinlikte ayrıca Mac OS X yeni sürümü de tanıtıldı.

Yeni Apple iOS 9 sürümü bazı geliştirmelerle gelse de en çok güvenlik kısmına odaklanıyor. Fakat belki de en önemli nokta, Apple’ın programa dili Swift konusunda yaptığı yenilik oldu.

 

Swift 2 Açık Kaynak Kodlu Oldu

Apple, programlama dili Swift’i geçen yıl duyurmuştu. WWDC 15 etkinliğinde Swift’in yeni sürümünü yani Swift 2’yi tanıtan şirket, ayrıca bu sürümün açık kaynak kodlu olduğunu da belirtti. Dev şirket, Swift’in gelecekteki en popüler yazılım dili olacağını düşünüyor. Swift 2, daha gelişmiş hata raporlaması sunacak. Ayrıca hem daha hızlı hem de daha yüksek performansta çalışacak.

 

iOS ve Android Karşılaştırması

WWDC 15 etkinliğinde vurgulanan belki de en önemli nokta, Apple ve Android işletim sistemlerinin yeni sürümlere geçişe yönelik karşılaştırılmasıydı.Öyle ki, kullanıcılardan iOS 8’e geçme oranı yüzde 83 iken, Android 5.0 Lollipop sürümüne geçiş oranı sadece yüzde 12. Bu oran Apple iOS işletim sistemini, uyumluluk ve kullanıcılara en son sürüm deneyimini yaşatmak yönünden zirvede tutuyor.

Siri

Apple yeni Siri’yi proactive şeklinde adlandırıyor. Yeni Siri artık çok daha akıllı ve sunduğu arama sonuçlarında oluşabilecek hata oranı yüzde 40 daha az. Artık Siri’ye soru sormaya gerek duymayacaksınız. Çünkü Siri sizin yardıma ihtiyacınız olduğunu anlayarak size yardım teklif edecek. Yeni Siri artık günü, zamanı, konumunuzu, bağlanan cihazları takip edecek. Yani cihaza bir kulaklık bağladığınızda sadece müzik çaları aç demeniz yeterli olacak.

Apple iOS 9 siri
Apple iOS 9 siri

E-postaları da takip edecek olan Siri, davetleri not edebilecek. Eğer trafiğin yoğun olduğunu görürse sizi yola erken çıkmanız ve toplantıya yetişmeniz gerektiği için uyaracak.

 

Çoklu Görevler

Apple, uygulama arası geçiş özelliğini yeniledi. Artık, en son kullandığınız uygulamaları üç boyutlu kartlar şeklinde görebilirsiniz. Bu özellik, Android Lollipop sürümünde de görülen uygulama geçişlerine benziyor ancak iOS 9 sürümündeki kartlar daha büyük.

Asıl yenilik ise bölünmüş ekran özellikli çoklu görevlerin iOS 9 ile gelecek olması. Bu özellik şimdiye kadar sadece iPad’lerde mevcuttu.

Çoklu görevler iki düzeyde gelecek Bunlardan biri Slide Over olacak. Bu sayede ekranın bir yanında mesajlaşma uygulaması gibi işlem yapmak istediğiniz uygulamayı kullanabileceksiniz. Ayrıca üst kısımdan aşağı parmağınızı kaydırarak diğer uygulamaların bir listesine ulaşabileceksiniz.

Apple iOS 9 slide over
Apple iOS 9 slide over

Çoklu görevleri sağlayan ikinci işlev Split View olacak. Slide Over işlevinde kullanılmayan görev gri olurken, Split View işlevinde iki uygulama aynı anda kullanılabilecek. Bu işlev diğerine göre daha gelişmiş denilebilir. Bölünmüş ekranın bir kısmında bir uygulama kullanırken, diğer kısmında başka uygulamayı kullanmaya devam edebileceksiniz. Bu özellik Windows 8 ile gelen yeniliklere benziyor. Bölünmüş ekranın ortasındaki ayraçla ayrılmış bölümün oranını değiştirebileceksiniz.

Apple iOS 9 split view
Apple iOS 9 split view

Kötü haber ise Slide Over özelliğinin sadece iPad Air, iPad Mini 2 ve üstü cihazlara gelecek olması. Split View özelliği sadece iPad Air 2 cihaza gelecek. iPhone cihazlarda ve daha eski iPad’lerde bu özellikler bulunmayacak.

 

Haritalar

Haritalar uygulamasına gelen yenilikler var. Artık Haritalar’da Apple Pay destekleyen yerler görülebilecek. Artık burada otobüs ve feribot hatları ve duraklar arası yürüme mesafeleri görülebilecek. Bu özellik önce Amerika’da ve sonra Londra, Toronto, Meksika ve tüm Çin kentlerinde kullanıma sunulacak.

Apple iOS 9 haritalar
Apple iOS 9 haritalar

 

Klavye

Apple, güncellenmiş klavye ile iPad’e pek çok yenilik getiriyor. Apple bunu QuickType şeklinde adlandırıyor. Bu klavye kes/kopyala/yapıştır gibi çok kullanılan kısayol tuşlarını barındıracak. Klavye aynı zamanda trackpad gibi işlev yapabilecek. Tıpkı laptoplarda olduğu gibi iPad’lerde de iki parmağınızla imleci yönlendirebileceksiniz.

Apple iOS 9 klavye
Apple iOS 9 klavye

 

Haberler

iOS 9 sürümü Haberler adı verilen yeni bir uygulamayı da cihazlara getirecek. Flipboard’a benzeyen bu uygulama ilgi alanınıza göte haberleri ekrana getiriyor ve “Sizin için” adlı bir akış oluşturuyor. Bu uygulama önce Amerika’da, İngiltere’de ve Avustralya’da kullanıma sunulacak.

Apple iOS 9 haberler
Apple iOS 9 haberler

 

Notlar

Bu uygulamaya yeni klavye özelliğiyle beraber metin biçimlendirme seçeneği geliyor.

Apple iOS 9 notlar
Apple iOS 9 notlar

iOS 9 sürümünün önce beta sürümü çıkacak. Sonra da tahminen sonbaharda esas sürüm kullanılabilir olacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz