Apple’ın GPU konusunda yani daha anlaşılır ifadeyle ekran işlemcisi konusunda artık kendi üretimini devreye sokacağı iddia ediliyor. Bilindiği üzere iPhone ile birlikte sunulan Apple A6 yonga seti ile birlikte kendi işlemcisini kullanmaya başlayan Apple, iPhone 5S ile de kendi 64 bitlik işlemcisi olan Apple A7’yi kullanmaya başlamıştı. Şimdi de sıra GPU da.

Edinilen bilgilere göre Apple yalnızca kendi GPU birimini yani ekran işlemcisini değil aynı zamanda akıllı ev çözümleri ile yeni bazı algılayıcılar üzerinde de kafa yoruyor.

Apple Sadece Ekran İşlemcisi Üzerinde Çalışmıyor

İddialara göre Apple, GPU üzerindeki çalışmalarını son birkaç yıldır sürdürüyor. Bununla birlikte yoğunlaşılan yani odaklanılan birim ise PowerVR grafik ünitesi. Halihazırda ekran işlemcisi konusunda benchmark testlerinde yukarılarda bulunan iPhone serisi için gelecek yeni modellerin bu açıdan daha güçlü olma ihtimali oldukça yüksek. Tüm bunların yanı sıra çalışmaların birkaç yıl daha sürebileceği bekleniyor.

apple iphone 7 ekran islemcisi gpu

Üzerinde çalışılan diğer teknolojilerle birlikte Apple’ın artık sadece kişisel bir akıllı telefon deneyimi sunmak istemediği, bunu akıllı yaşama dönüştürmek istediği ortada. Zira akıllı ev dünyasının bir parçası olarak görülen hizmetlerin ve yeniliklerin üzerinde çalışılan yeni algılayıcılarla birlikte dünyamıza girmesi bir hayli yenilikçi bir hareket olacağa benziyor.

iPhone 7 Üzerinde Apple Ekran İşlemcisi Yer Almayabilir

Tüm bunlara rağmen Apple’ın kendi ekran işlemcisine iPhone 7’de yer vermesi beklenmiyor. Zira iPhone 7 gibi çıktığı andan itibaren tüm dünyanın üzerine çevireceği bir cihaz üzerinde henüz tamamlanmadığı iddia edilen bir teknolojin olması büyük bir risk olarak değerlendiriliyor. Ayrıca çalışmaların da yetişmeyeceği belirtiliyor.

Kaynak: GSMarena

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz