Bilim iPhone ekranının kırılmasını önleyebilir mi?

AppleInsider tarafından yayınlanan rapora göre Apple 2 Aralık Salı günü yeni bir teknolojinin patentini aldı. Bu teknoloji, iPhone eğer serbest düşüş hâlinde ise telefonun yönünü değiştiriyor. Bu sayede düşmelerden kaynaklanan zararlar en aza indirilmiş oluyor. Yani telefonun ekran, kamera ve benzeri hassas parçaları korunmuş oluyor.

Patentte belirtildiğine göre, üretim teknolojisi etki noktasını tahmin edebilir ve cihazın ağırlık merkezini kaydırarak iPhone’un erkenden hasar görmesini önleyebilir. Bu teknoloji iPhone’un içindeki titreme motoru ve işlemcisinin kullanılmasıyla çalışabilir. Motor, teoride, cihazın ağırlık merkezini kaydıracak ve onun dönmesini sağlayarak düşmenin etkisini önleyecek. Bu mekanizma tıpkı ivmeölçer ve jiroskop gibi özel sensörlerin kullanımı ile çalışacak. Sensörler, telefonun pozisyonunu takip edecek.

apple patent iphone

Bu yeni teknolojiye ait patent ayrıca Apple’ın tuhaf sayılabilecek bazı diğer fikirlerini de içeriyor. Bir örnekte şöyle bir ifade geçiyor. “Bir iPhone serbest düşüş boyunca kulaklığa tutunabilir ya da kulaklığı çıkarabilir.” Belge ayrıca henüz bilinmeyen bir “dürtme mekanizması”nın da kısaca altını çiziyor. Bu mekanizma, telefonun yönünü değiştirebilen bir gaz kutusuna benzer bir teknoloji kullanıyor.

Bu teknolojinin patenti alınmış olsa da cihazlarda hemen görüleceği anlamına gelmiyor. Raporu yayınlayan AppleInsider tarafından söylendiğine göre son çıkan iPhone 6 modelleri, patentte yer alan motora göre farklı bir motor barındırıyor. Bu yüzden bu fikrin şu anda işlemekte olduğuna dair bir netlik yok. Apple da bu konuya dair bir açıklamada bulunmadı.

Patentin ayrıntılı şekline buradan ulaşabilirsiniz: [highlight]http://goo.gl/l8cwaq[/highlight]

Detaylar geldikçe bildirmeyi sürdüreceğiz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz