Apple, uygulama geliştiricilerine, kullanıcıların programları ile etkileşimlerini kaydeden, kullanılan analitik hizmetler hakkındaki bilgileri ifşa etme ihtiyacı hakkında bilgi verdi.

TechCrunch, bu hafta başında , Hotels com, Singapore Airlines, Expedia ve Hollister gibi popüler uygulamaların geliştiricilerini gizli analitik rutinleri kullanmakla suçlayan bir çalışma yayınladı .

Bu sistemler, her musluğu ve kullanıcı takasını, müşterilerin uygulamayı nasıl kullandıklarını, işlem sırasında hataların oluşup oluşmadığını veya daha iyi etkileşim için hangi elemanların değiştirilmesi gerektiğini açıkça ortaya koymak için kaydiyor.

Analitik sağlayan üçüncü taraf şirketlerin sunucuları da dahil olmak üzere, kullanıcılar ekrandan da kayıt bırakıyor. Bu videolar, girilen kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere özel veriler alabilirler. Bu ekranlar otomatik olarak rötuşlanmasına rağmen, sistem kusursuz çalışıyor.

Çalışmanın yayınlanmasından sonra, Apple, kullanıcılardan gizlenen bu tür analitik komplekslerin kullanımını kınadığı bir bildiri yayınladı.

“Kullanıcı gizliliğini korumak Apple ekosisteminde çok önemlidir. App Store’daki uygulama yayıncılık kılavuzumuz, uygulamaların açıkça kullanıcı izni istemesini ve kullanıcı etkinliğini kaydederken veya başka şekilde kaydederken açık bir görsel gösterge sağlamasını gerektirir. Geliştiricilere bu şartları ve gizlilik kurallarını ihlal ettiklerini bildirdik ve gerekirse hemen harekete geçeceğiz. ”

Bazı geliştiriciler, önlemlerin bir uygulamanın App Store’dan kaldırılmasını ima ettiğini bildirdi.

Android uygulamalarında da benzer analiz sistemleri kullanılmaktadır. Google Play yayın kuralları açıkça kullanıcı eylemlerinin gizli günlüğe kaydedilmesini yasaklar.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz