Geçtiğimiz ay yayınladığımız haberde Siri’nin Apple kullanıcılarını izinsiz bir şekilde dinlediğine dair bilgi vermiştik. Siri tarafından kayıtlar izinsiz bir şekilde dinleniyor ve dünya çapında bu olay büyük bir ses getirdi. Apple tarafından bu durumunu kurtarmak adına bir özür geldi. Apple tarafından Yüksek ideallerimize tamamen dayanamadığımızın farkındayız ve bunun için özür diliyoruz.” şeklinde bir açıklama geldi.

The Guardian’ın ortaya çıkan raporuna göre gerçek kişiler tarafından dinlenen bu kayıtlar içerisinde birçok özel detay barındırıyor ve çalışanlar günde 1000’den fazla ses kaydı dinleyebiliyorlar. Bu tarz bir haberin çıkması Apple için üzücü bir haber oldu ve Apple kullanıcıları bu duruma büyük bir tepki verdi. Şirket tarafından özür geldi ve ardından Siri’nin gizlilik politikası için bazı değişiklikler yaşandı. Apple tarafından paylaşılan yazının detayını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

  • “Siri etkileşimlerinin ses kayıtlarını varsayılan olarak tutmayacağız. Siri’nin geliştirmesine yardımcı olmak için bilgisayar tarafından oluşturulan kopyaları kullanmaya devam edeceğiz.”
  • “Kullanıcılar, istekleri doğrultusunda alınan ses kayıtları ile Siri’nin gelişmesine yardımcı olmayı seçebilecekler. Pek çok insanın, Apple’ın verilerine saygı duyduğunu ve güçlü gizlilik kontrollerinin yerinde olduğunu bilerek Siri’nin daha iyi olmasına yardım etmeyi seçeceğini umuyoruz. Katılmayı seçenler, istedikleri zaman vazgeçebilirler.”
  • “Müşteriler tercih ettikleri takdirde, Siri etkileşimlerinin sesli örneklerini yalnızca Apple çalışanları tarafından dinlenebilecek. Ekibimiz, yanlışlıkla başlatılan bir Siri tetikleyicisi olduğu belirlenen kayıtları silmek için çalışacaktır.”
Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz