Apple modem teknolojisini çaldığı için dava ediliyor

 

Qualcomm tarafından açılan dava Apple‘ın gizli modem sırlarını alıp yeni XS, XS Max ve XR iPhone‘lar için ürettiği modemleri geliştirmesine yardımcı olmak için onları Intel‘e vermekle suçluyor.

Qualcomm, Apple‘ın kablosuz teknolojisini yıllardır çaldığını iddia ediyor ve şimdi trilyon dolarlık şirketin modem hızlarını artırmak için kodlarını Intel‘e verdiğini iddia ediyor. Qualcomm Genel Danışmanı Donald Rosenberg, “Qualcomm‘un değerli ticari sırlarının yasa dışı bir şekilde ifşa edilmesi, bir rakibinin yetişmesine yardımcı olmak için bir girişimdir. Bu telafisi mümkün değildir ve devam etmesine izin verilmemelidir.”

Yapılan şikayetler şöyle:

Apple, en az birkaç yıl önce başlayan ve bugüne dek devam eden, Qualcomm‘un gizli bilgilerini ve ticari sırlarını geniş çapta çalmak ve Qualcomm olmayan yonga seti çözümlerinin performansını artırmak için bilgi ve teknolojiyi kullanmak üzere karmaşık bir plan geliştirdi ve uyguladı.”

 

 

Bu son iddia, Qualcomm ve Apple arasındaki karmaşaya sadece bir katkı. Yonga üreticisi geçtiğimiz Kasım ayında Apple‘ın Qualcomm‘un kaynak kodu ve araçlarının korunduğunu kontrol etmesine izin vermesini gerektiren bir anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Qualcomm, dava sırasında ortaya çıkan Apple ve Intel mühendisleri arasındaki e-postaları ele geçirdikten sonra yanlış anlaşılmayı keşfettikten sonra bu yeni suçlama davanın içine eklendi.

Bir CNBC raporu, Qualcomm‘un Apple‘a yerleşmek için baskı yapmaya çalıştığını söyledi. Qualcomm CEO‘su Steve Mollenkopf, Pazartesi günü Bloomberg TV‘de şunları söyledi: “Ortam anlaşma yapılabilir şekildedir”.

 

 

Apple aynı zamanda patent kullanımı için önemli ölçüde aşırı şarj olduğunu iddia ederek 1 milyar dolarlık Qualcomm‘a dava açıyor. Qualcomm ayrıca ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından aynı ay içinde rekabete aykırı uygulamalar için dava edildi. Aralık 2016‘da Qualcomm, Güney Kore Antitröst Kurumu tarafından tekelci uygulamalar için 853 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Apple daha önce şunları söyledi: “Qualcomm‘un yasadışı iş uygulamaları Apple‘a ve tüm endüstriye zarar veriyor. Bize tek bir bağlantı bileşeni sağlıyorlar, fakat yıllardır ürünlerimizin toplam maliyetinin bir yüzdesini talep ediyorlar – Apple‘ın inovasyonunu etkili bir şekilde vergilendiriyorlar. ”

 

 

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz