Yeni araba alacak kişilerin önem verdiği ilk konu haliyle yakıt oluyor. Yakıt tasarrufu göz önüne alındığı zaman neler yapabiliriz? İşte yakıt tasarrufu için yapabilecekleriniz…

Yeni otomobil alacağımız zaman sizlerinde bildiği gibi yakıt konusunda hepimiz merakçı davranmaktayız. Bu bakımdan yeni araç alacak kişiler yakıt konusunda bir araştırma yaparak araba almaya karar verirler. Genelde km başına ne kadar yaktığını hesaplamaktayız.

Yakıt tasarrufu için neler yapılır?

Hız önemli!

Yakıt tasarrufu ele alındığında hepimiz aslında düşünmeden veya gaza gelip yüksek hızlara çıkıyoruz. Araç hızı arttıkça yakıt tüketimi de artış kaydeder. Bu bakımdan aslında size örnek verirsek 100 km hızla 200 km yol gittiğinizde 1 yakıyorsa siz hızınızı 200 km hıza çıkardığınızda daha fazla yakıt tüketecektir. Böylelikle 50 TL yakıyorken, 80 TL gibi bir ücret yakacaksınız. Bu veriler tamamen örnektir. Her araca ve hıza göre değişiklik gösterir.

Klima yakar!

Klima aslında yakıt tüketiminde az veya çok araç modeline göre yakıtı arttırır. Klimayı gerekli alanlarda kullanın ve gerekmeyecek kadar az ise kullanmayın.

Vitesi yüksek viteste sürmeye çalışın!

Sizlerinde bildiği gibi en düşük vites kalkış için tasarlandı. Uzun yollarda hızınıza göre vitesi olabildiğince üst viteslerde düşük hızlarda kullanın. Yani 60 la gidiyorsanız uzun yolda normalde 2. 3. vitesken siz 4-5 ile gidin. Boğmamaya dikkat edin.

Ani fren yakar!

Ani frenlemeden uzak kaçın. Ani frenlemelerden dolayı sizlerde tekrar gaz verip hızlanacağınız için daha fazla yakıt tüketilecektir. Çünkü daha fazla hareket daha fazla yakıt demektir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz