Bugün sizlere yakıt tasarrufu yapabilmeniz için 10 altın kuraldan bahsedeceğiz. Sizlerinde bildiği gibi aracı olanların en fazla yakındığı konu yakıt tüketimi oluyor. Aracınızı seçtiğinizde yakıtı uygun olan yani az yakan araç arayışlarımız devam ediyor. İşte bilmeniz gerekenler…

Hepimizin bütçesini etkileyen ve yakıtın çok fazla sıkıntı oluşturduğunu biliyoruz. Hadi gelin beraber yakıt için dikkat etmemiz gerekenlere bakalım:

İlk ve en önemli husus lastiklerdir. Lastikler aracınıza uygun basınçta olmalı ve asla az yada fazla vurulmamalıdır. Hem can hemde yakıt için önemli bir durumdur.

Aracınızı özellikle soğuk günlerde ısıtmak için çok fazla beklemeyin. Aracınızı çalıştırdığınızda tam 4 dakika kadar bekleyip, yavaş bir şekilde hareket ederek aracınızı tam ısıtın. Durduğunuz yerde aracı ısıtmak fazla yakıta neden olacaktır. Ve hareket halinde ısıtmak daha doğru olacaktır.

Ani hızlanmalardan kaçın. Çok agresif araba sürmek yakıtı arttıracaktır. Pistonlar çalışırken, sabit hızlarda daha rahat ve sabit çalıştığı için yakıta daha az ihtiyaç duyacaktır.

Araç içerisinde çok fazla gereksiz eşya olması yakıtı arttıracaktır. Arabanızda valizleri bırakmayın veya diğer araç gereçle doldurmayın. Ağırlık yakıtı etkileyecektir.

Araç bakımlarını düzenli yaptırın. Bakımsız arabanın yakıtı artar.

Yağ bakımlarında kaliteli olanı tercih edin. Ucuz mal yakıtı arttıracaktır.

Dizel araç almanız benzinliye göre, en düşük 15 kuruş fark edecektir.

Yokuş aşağı giderken fren kullanın. Ancak diğer durumlarda hızınızı ayağınızı gazdan çekerek düşürün. Sürekli dur kalk yapmak yakıtı arttıran büyük hatadır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz