Dünya üzerinde büyük bir popülerliğe ve kullanıma sahip olan antivirüs geliştiricisi Avast tarafından yapılan açıklamaya göre Android, kullanıcılar için hiç de güvenli bir platform değil. Pek çok kişinin özel hayatını içinde barındıran Android işletim sistemine sahip telefonların güvenlik açısından sıkıntı yaşaması büyük handikap. Özellikle bankacılık işlemlerini cihazlarından gerçekleştiren kişilerin bu durumu dikkate alması gerekiyor.

Android işletim sisteminin açık kaynaklı bir yazılım olmasından dolayı piyasaya girdiği günden beri yararlı yazılımcıların yanı sıra zararlı yazılımcıların da ilgisini çekti. Pek çok kişinin kullanmasından dolayı yapılacak virüsler neredeyse tüm dünyaya rahatlıkla ulaşabilecekti. Android uzun zamandır güvenlik zaaflarından dolayı sürekli eleştiri topluyordu. Apple‘ın gerçekleştirdiği WWDC 14 etkinliği sırasında da zararlı yazılımların %99’unun Android işletim sisteminde olduğu söylenmişti.

Eleştirilerin hedefi olan mobil işletim sistemine Avast’ın da güvenlik problemi var demesi üzerine kullanıcılar bu durumdan daha fazla endişe etmeye başladı. Bir araştırma yapmak üzere eBay üzerinden 20 adet 2. el Android işletim sistemine sahip telefon satın aldı. Elden çıkarılmadan önce tüm kişisel veriler silinmiş ve ayarlar fabrika ayarlarına çevrilmişti. Ancak Avast herkesin ulaşabileceği yazılımlarla bu engelleri aşarak önceki kullanıcının tüm verilerine ulaşabilmiş. Kısacası fabrika ayarlarına geri dönmek kalıcı çözüm sağlamıyor.

Avast‘ın ulaştığı verilerde 40 bini aşkın fotoğraf bulunuyor. Bunların pek çoğu mahrem olarak kabul edilebilecek fotoğraflar. Fotoğrafların yanı sıra 750 eposta, 250 bağlantıya ulaşılabilmiş. Dahası bir kişinin kredi kartı talebine ulaşılırken veriler sayesinde 4 kişinin de kimliği bulunarak kendilerine ulaşılmış.

avast android guvenlik uyarisi

Android Kullanıcıları Güvenlik Açıklarından Nasıl Kurtulacak ?

Güvenlik açıklarını kapatabilmek adına Avast’tan gelen uyarıda kullanıcıların eski verilerden kurtulması için eski veriler üzerine yazma işlemi yapılması gerekiyor. Problemin nedeni temizleme araçlarının sadece uygulama üzerinde verileri silebilmeleri. Google‘ın bu güvenlik problemlerine bir çözüm araması gerekiyor. Yeni versiyon Android L‘de bu tür sıkıntıların olmayacağı tahmin edilse de kimse net olarak bir şey diyemiyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz