Özellikle haberlerde ve makale yazan önemli pozisyonlarda yer alan birçok yazılımcı ve CEO gibi üst mertebe durumunda yoğun çalışma saatleri olan kişilerin günde 3-4 saat uyuyarak nasıl yetindiklerini bilim insanları araştırdı. İşte detaylar…

Dünya genelinde önemli işlerde yer alan kişiler ve hayatı ele almış hedefleri arkasından koşanların günde sadece 4 saat uyku ile hayatlarına nasıl devam ettiklerini ve bizler için yataktan çıkmak bile imkansızken, bunun nasıl olduğunu bilim insanları keşfettiler.

Çoğumuz günde 8 saat uyku ile yoluna devam ederken, çok nadir bile olsa bir gen mutasyonu bunu ortadan kaldırıyor. Dünya genelinde 50’den fazla ailede olduğu söylenen ADRB1 geninin mutasyona uğrayarak kişinin günde 2-4 saat uyumasına neden olmakta.

Mutasyonun diğer etkileri nedir?

Bu şekilde mutasyon genine sahip olan kişilerin daha az uykunun yettiği ve daha iyimser, daha zinde ve aynı anda birden fazla işi yapabiliyor olması gibi yetenekli kavramları bulunmaktadır. Ayrıca bu kişiler daha yüksek ağrı eşiklerine sahip olurken saat farkından ise etkilenmemektedir. Hatta bu kişiler daha uzun yıllar yaşayabiliyor.

Bu mutasyonlu geni fareler üzerinde denediklerinde ise günde 55 dakikadan daha az uyudukları gözlemlenmiştir.

Uyku yoksunluğunun olumsuz etkileri var mı?

DEC2 genindeki mutasyon aslında çok az uyku ihtiyacı ile genetik arasında bir bağlantı kuruyor. Çok daha büyük bir etki sunan ve kısa süreli bir uyku sağlıyor. Olumsuz etkisi ise yok. Yorgunluk halsizlik gibi durumlar oluşmuyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz