Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabı üzerinden yaptığı bir açıklama ile görevinden istifa ettiğini duyurması, siyasetçilerin gündemindeydi.
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Saatlerdir Hazine ve Maliye Bakanı istifa etti mi belli değil. Aile kavgası ekonomiyi batırıyor. Milletimiz tek adam rejiminin kaprislerini çekmek zorunda değil” dedi.

Son dakika | Berat Albayrak, istifa etti

Konunun ana akım medyada haberleştirilememesine değinen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise “İstifa var mı? Yok mu? İktidar bu süreci bile yönetmekten aciz. Saray susunca yandaş medya da dilini yuttu, ne demesi gerektiğini öğrenmeyi bekliyor” paylaşımında bulundu.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Berat Albayrak ve kayınpederi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği bir konuşmasını sosyal medya hesabından paylaştı, “Program ve bütçeyi Damat Bakan’ı sürecin dışında tutarak revize edin” ifadelerini kullandı.

AKP Kayseri Milletvekili ve eski grup başkanvekili Mustafa Elitaş, “Sayın Bakanımız Berat Albayrak’ın istifasının Sn Cumhurbaşkanımız tarafından kabul görmemesini umuyoruz” dedi. Çok sayıda AKP milletvekili, günün ilk saatleriyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte oldukları fotoğraflarını paylaşarak “Yolunuz yolumuzdur” dedi, aynı şekilde Erdoğan’ın ve Cumhurbaşkanlığı sarayının hesaplarını etiketledi.
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati de önce “Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım” paylaşımında bulundu, sonra AKP milletvekilleri gibi “Yolumuz Cumhurbaşkanımız, reisimiz, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın yolu…” dedi.
HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, “halka karşı suç ittifakı” ve “saadet zincirinin” çatlamakta olduğunu söyledi, “Bu daha başlangıç!” ifadelerini kullandı.
Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman ise Albayrak’ın liyakat sahibi olmaması nedeniyle istifayı da “eline yüzüne bulaştırdığını” söyledi.

Davutoğlu'ndan Berat Albayrak'ın istifası sonrası ilk açıklama

Davutoğlu: Ciddi bir hicap duydum
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da partisinin “Tam Demokrasi İçin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” modelinin tanıtım toplantısında açıklamalar yaptı.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesiyle ilgili konuşan Davutoğlu, “Dün gece hem devlet teamülleri hem de basın özgürlüğü açısından ciddi bir hicap duydum” dedi:

“Bugün Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere sesleniyorum: Başınızı iki elinizin arasına alın ve düşünün. Bakanlar bunu yaparsa, yarın hangi mevkide bulunan kimlerin nasıl davranacağı bilinemez. Türkiye Cumhuriyeti bir aşiret devleti de değildir, kabile devleti de değildir.”
Bakan Albayrak’ın istifasının medyada yer almamasına da değinen Davutoğlu, “Bakan istifa ediyorsa birinci muhatabı Türkiye kamuoyudur. Bilgilendirmesi gerekenler de özgür basındır. Ortada bir metin dolaşıyor, ne teyidi var ne tekzibi var. Demokrasilerde böyle şey olmaz” sözlerini kullandı.

‘İlkokul düzeyinde bir Türkçe’
“Metni gördüğümde gerçek olamaz dedim” ifadelerini kullanan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Böyle bir istifa olamayacağı için değil, Bakanlık makamına gelmiş birisinin böyle kötü bir Türkçe kullanmasına inanamadığım için… İlkokul düzeyinde bir Türkçe’dir. Bir aydın olarak da hicap duydum. Bu Türkçe’yle bırakın bakanlık idare etmeyi, küçük bir kurum bile yönetilemez.”
MHP’li siyasetçiler ise istifa hakkında bir yorum yapmadı.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz