Bugün ki konumuz bilgisayarımız neden geç kapanır bu konu hakkında sizlere bilgi aktaracağım.

Bilgisayar da oyun oynadıktan sonra bilgisayarınızı kapatmak istediğiniz zaman bilgisayarınız çok geç kapanıyor ve doğal olarak bu da sizin sinirlerinizi bozuyor.  Bu nedenden dolayı bu sorun nasıl çözülür sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun nedenleri hemen hemen hepsinde aynıdır. Şimdi bilgisayarınızın geç kapanma sorunlarının nedenlerine bir bakalım. Bilgisayarınızda işiniz bitti ve kapat düğmesine bastınız, ama bilgisayar kapanmadı ve kendini beklemeye aldı. Hemen kapanması için bazılarımız kasada’ki güç düğmesine basarak bilgisayarı kapatıyor. Bu tabiki de geçici bir çözüm. Peki bilgisayarımız neden geç kapanıyor nedenlerini bir inceleyelim.

  • 1- Arka planda çalışan programların kapanmaması ve hala çalışır durumda olmasıdır. Arka plandaki programlar kapanmadığı için bilgisayar kendini kapatmadan önce o programları kapatmaya çalışıyor bu da bilgisayarınızın geç çalışmasına neden oluyor.
  • 2- Antivirüs programları da bilgisayarınızı oyaladığı için geç kapanmasına sebep olabilir.
  • 3- Bilgisayarınızın harddiskin de bir sorun olabilir. Bilgisayar diskinizi defrag yani tüm program dosyalarını birleştirerek bir araya getirin. Böylece programlar daha çabuk kapanacak ve bilgisayarınızda geç kapanmayacaktır.
  • 4- Bilgisayarınız da arkada çalışan gereksiz  servisleri kapatın ki bilgisayarınızın bunları kapatmakla uğraşmasın.
  • 5- Windows 10 işletim sisteminde bir sıkıntı yaşıyorsanız Windows Update olan yeni bir işletim sistemine geçmeniz gerekebilir. Yani bilgisayarınızın işletim sistemini güncelleyin.
  • 6- Bilgisayarınızın geç kapanma nedeni sadece donatımsal sebeplerden kaynaklanmayabilir yazılımsal da olabilir. Bunun için de kayıt defteri düzenleyicisin de küçük bir ayar yaparak halledebilirsiniz. Kayıt defterinde nasıl bir ayar yapmamız gerekiyor bir bakalım.

Win+R tuşlarına aynı anda basalım ve çalıştır penceresini açmış oluyoruz buraya regedit.exe yazalım kayıt defterinde ki adımları takip edelim ve değerleri düşürelim. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control  anahtar dizilerini takip edelim ve bu aşamaya geldiğiniz zaman  sağ tarafta WaitToKillServiceTimeout anahtar değerini yarı yarıya indirelim.

Bu işlerim her işletim sistemine göre değişiklik gösterir, hangi işletim sistemini kullanıyorsanız bulunduğu değerin yarısını ayarlayın. Bilgisayarınız ne kadar sürede kapanıyor bunu test edin.

Bilgisayarınız kullandığınız CCleaner programı ve bu tarz programlar nedeniyle de geç kapanabilir. Çünkü ön bellek kayıtları silindiği için geç kapanabilir. Ön bellek,cache bellek kayıtları silindiği zaman bazı ayarlar sıfırlanıyor bu yüzden de bilgisayarınız geç  kapanıyor.

Kaynak : Mobil133 YORUMLAR

  1. Bilgisayarı daha hızlı kapatmak için yapabileceğiniz bir şey de Win+R tuşlarına aynı anda basalım ve çalıştır penceresinden cmd.exe yazarak Komut İstemine girelim ve shutdown /s /hybrid /t 0 yazalım Enter basalım. Bu süreci hızlandırmak için masaüstüne klasör oluşturun yol olarak “C:\Windows\System32\shutdown.exe” /s /hybrid /t 0 yazalım ve kaydedelim. Bilgisayarı kapatmak için bu kısayolu kullanalım. Veya masaüstünüzde bunun için yer açmak istemiyorsanız bu kısayolu başka bir klasöre taşıyıp kısayol belirtelim mesela Ctrl+Shift+Alt+A sonra da bilgisayarımızı kapatmak için bu kısayolu kullanalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz