Tüm bilgisayarlarda mutlaka bir işlemci yer almaktadır. Bilgisayarlar CPU işlem birimi ya da merkezi işlem birimi bulunur ve bilgisayarların CPU’su Intel ya da AMD tarafından gerçekleştirilir. Bu yazımızda da bilgisayarınızın hangi CPU’ya sahip olduğunuzu ve ne kadar hızlı olduğunu vereceğimiz adımlar sayesinde öğreneceksiniz. İşlemcinizin ne olduğu hakkında bilgi almak istiyorsanız başka bir uygulama indirerek öğrenmenize gerek yok. Ayarlar kısmından bilgisayarınızın işlemcisini öğrenebilirsiniz.

Eğer siz de ayarlar üzerinden bilgisayarın işlemcisini öğrenmek istiyorsanız, Ayarlar alanına giriş yapın. Daha sonra sistem alanına tıklayın. Hakkında bölümüne geçin ve bu alanda Cihaz özellikleri kısmına geçiş yapın. Cihaz özellikleri kısmında bilgisayarınızın işlemci adı ve hızı bu alanda gözükür. Başka bir uygulamaya ihtiyaç duymadan ayarlar uygulaması üzerinden cihazın işlemcisini bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Eğer ayarları hızlı bir şekilde açmak istiyorsanız Windows+ l tuşlarına tıklamanız yeterli olacaktır.  Ayrıca görev yöneticisini seçerek daha da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Görev yöneticisini başlatmak için de Ctlrl+ Shift+ Esc tuşlarına tıklayın. Ardından performans sekmesine geçin. Daha fazla ayrıntı seçeneğine basın ve CPU’yu seçin. Bilgisayarda bulunan CPU adı ve hızını da bu alandan görüntüleyebilirsiniz.

Bilgisayarın CPU modeli ve hızını öğrenmek istiyorsanız yukarıda yer alan adımları uygulayarak öğrenebilirsiniz. Sistemi açtığınız zaman işlemci kısmını görüntüleyerek bilgisayarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bu bilgilere BIOS ya da UEFI donanım yazılım ayarlarından da ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz