TL Simgesi ne zaman ortaya çıktı?

Klavyede ₺ (TL) simgesi 2012 de öncelikle marketlerde kullanılmaya başlanmıştır. Kullanılmaya başlamadan önce simgenin nasıl olması gerektiği ile ilgili bir yarışma düzenlenmişti. Bu yarışma sonrasında aslında biz farklı bir beklenti içerisine girmiş olsakta grafiker tasarımları arasında en fazla beğenilen TL simgesi “” oldu.

Beklenti içerisine girmemizde sebep olan şey Dolar ve Euro işaretlerine benzerliğin dışında daha özgün bir tasarım ile karşımıza çıkabilirdi. Yaklaşık 6 sene geçti ve biz Tl simgesine alıştık diyebiliriz.

 

TL Simgesi Klavyede nasıl yapılıyor?

 

Aslında konumuzun ana teması pc klavyesinde bu simgenin nasıl yapılacağıdır. Bu aslında çok basit olmakla birlikte Tl simgesi hakkında bazı bilgiler ve yorumlar vermeninde yararlı olabileceğini düşündük. TL simgesi çeşitli platformlarda yazım farklılığı getirebilir örnek olarak windows işletim sisteminde farklı tuşlara basarak ₺ simgesini çıkartabilirken Mac sistemlerinde farklı şekilde yazılabilir. Aşağıda Tl simgesinin nasıl yapıldığı ile ilgili 2 satır size yeterli olacaktır.

  • Windows işletim sistemleri için TL Simgesi yazılım tuşları : Alt Gr ile basılı tutarak “T” tuşuna basmak = Alt Gr+T
  • Mac işletim sistemleri için TL Simgesi yazılım tuşları : Alt ile basılı tutarak “T” tuşuna basmak = Alt+T

 

Tl(₺) simgesinin jpeg versiyonu

 

 

 

Bilgisayarımda ₺ simgesi çıkmıyor?

 

Yukarıdaki tuşlamaları yaptınız ve hala bir TL simgesi çıkaramadıysanız burada bazı eksik bir şeyler olduğunu söyleyebiliriz. Aslına bakıldığında tl simgesi 2012 de çıktığında işletim sistemleri bu simgeyi güncelleştirmeler içerisine alması uzun sürmüş olabilir veya bilgisayarınızın işletimi sistemini uzun zamandır hiç güncellememiş olabilirsiniz. Burada yapmanız gereken şey bilgisayarınızın işletim sistemini güncellemek veya Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) sitesine giderek simgeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İşletim sisteminizi güncellediğinizde veya uğraşamam! simgeleri ilgili adresten bilgisayarınıza yüklediğinizde herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Tl simgesini desteklyen işletim sistemleri : Windows Vista, 7 ve Server 2008 üzeridir.

32-bit sistemlerde kurulum yap
64-bit sistemlerde kurulum yap

 

 

Mobil telefonlarda klavye simgesi nasıl yapılabilir?

 

TL simgesinin ayrıntılı grafiği

 

Mobil telefonlarda ₺ TL simgesine pek önem verilmemiş gibi görünüyor. Android veya iOS telefonların standart klavyelerinde TL simgesi maalesef yok. Tl simgesi için bildirim oluşturulmuş fakat bu klavyelerde de TL simgesinin kale alınıp klavyeye dahil edilmesini beklemek zorunda kalacağız gibi görünüyor. Ücretsiz klavyelerde durum böyle iken bazı ücretli klavyelerde hazır yüklenmiş şekilde TL simgesini bulabilirsiniz. TL simgesini mobil telefonlarınızda ısrarla kullanmak isterseniz ₺ simgesini buradan kopyalayıp yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Kaynak : Klavyede TL simgesi nasıl yapılır?

 

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz