Bugün ki konumuz format atılmadan önce neler yapılmalı bundan bahsedeceğim. Format atmadan önce bilgisayarınızda neler yapmanız gerekiyor bir bakalım.

Format atılmadan önce yapılması gerekenler ;

1- İşletim sistemi olan bir bilgisayarda, işletim sistemi nerede yüklüyse, genellikle C: bölümündedir, buradan masaüstü bölümündeki dosyaları mutlaka alınız ve saklayınız. Çünkü format attığınız zaman bunlar silinecektir.

2- Sürücülerin bir yedeğini muhakkak alınız.

3- Outlook’da kişiler, parola yedekleriniz, tarayıcı yer imleri’nin mutlaka yedeğiniz alın.

4- Çöp kutusunda olan sildiğiniz dosyaları kontrol edin gözden kaçmış gerekli dosyalarınız olabilir.

5- .sgl gbi veri tabanlı dosyalar var ise mutlaka yedeğini alın.

6-  İndirilen dosyalar, indirilenler / download dosyası ( belgelerim ) arasında bulunmaktadır buradaki dosyaları kontrol edin.

7- Ağ kartının yedeğini alın.

8- Bilgisayarınızın ısınma problemi varsa format atarken daha çok ısınacağı için bilgisayarınız işlem sırasında kapanabilir. Bunun olmaması için altına bir aparat koyun ve soğumasını sağlayın.

9- En önemlisi dosyalarınızı yedekleyin ki format işlemi yapılırken silinmesin. Sürücü, dosya, müzik , fotoğraf, yer imleri, veri tabanlı kullanıyorsanız veri tabanı, mail, outlook bunların  bir yedeğini harici harddisk veya bilgisayarda işletim sisteminin olmadığı D: gözüne kopyalayın bu sayede format atıldıktan sonra önemli dosyalarınız silinmeyecektir.

Sormak istediğiniz sorularınız veya bildirmek istediğiniz görüşleriniz varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz