Bilgisayarınızda çökme sıkıntısını yaşayabilirsiniz. Ancak bu sıkıntıyı yaşamadan önce bilgisayar bu sorunu yaşayacağına dair uyarılar verir. Aşağı kısımda yer alan maddelerde bilgisayarın çökmesinin belirtilerinden ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

  • İlk olarak Önyükleme Hatasından bahsedeceğiz. Önyüklemede oluşan sorunlar nedeniyle bilgisayarınızda çökme yaşanabilir. Sürekli karşınıza ‘Önyükleme aygıtı bulunamadı’ diye bir mesaj görürsünüz. Bu duruma çözüm olarak Windows başlangıç USB ve CD ile ön yükleme dosyalarını tamir edebilirsiniz.
  • İkinci olarak Sabit Diskten bahsetmek istiyoruz. Sabit diskler mekaniktir ve hareketli parçaları yer almaktadır. Bu parçaların aşınması sonucu bilgisayarınız çalışmaz ve durur. Ömrünün sonuna geldiğini çıkardığı seslerden dolayı anlayabilirsiniz. Çözüm olarak da; diskin dosya parçalarını hizaya sokarak mekaniğin çalışmasını sağlamak olacaktır.
  • Başka çökme belirtilerinden biri de sistem fanında yaşanan sorundur. Eğer bilgisayarınız çok fazla ısınıyorsa, bilgisayarın çökmesine neden olabilirsiniz. Bu durum donanıma bile zarar verebilir. Çözüm olarak cihazın sıcaklığını ölçerek, aşırı ısınma olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  • Farklı sorunlardan biri de Dosya ve Program hatasıdır. Sürekli çalışan dosyalar bazen çalışmamaya başlar ve hata mesajını almaya başlarsınız. Çözüm yöntemi olarak da virüsten korunan yazılımları çalıştırın. Virüs kapması sonucu bilgisayar bu sorunu yaşar ve devam ederse bilgisayarın çökmesine sebep olabilir.
  • Bilgisayar sadece donanımdan kaynaklı olarak çökmez aynı zamanda yazılımsal sorun sonucu da çökme yaşayabilir. Bilgisayarınıza kuracağınız programların fazla işlemci gerektirmesi sonucu yavaşlar ve bazen de çalışmayı durdurur.
Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz