Hepimiz virüslerin ne kadar can sıkıcı ve tehlikeli olduğunun farkındayız. Bazen bilgisayarımıza öyle virüsler bulaşıyor ki bilgisayarımız çalışmaz hale geliyor. Peki bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarsınız?

bilgisayar bulaşan virüsler ile ilgili görsel sonucu

Çökme Ve Donma
Eğer bilgisayarınız yavaşlıyorsa, donuyorsa hatta çökmeler yaşıyorsa, kötü amaçlı bir yazılıma maruz kalmış olabilirsiniz. Eğer ciddi kaynak tüketimi olan video montajlama ya da üç boyutlu tasarım uygulamaları kullanmıyorsanız, bir virüsten şüphelenmeniz doğal olacaktır.

Sürücüye Erişim Engeli
Belirli sürücülere ulaşamamanız durumunda ya da her zaman açılan dosyaların açılmaması gibi bir durum söz konusu olduğunda bilgisayarınıza virüs girdiğinden şüphelenebilirsiniz.

bilgisayar bulaşan virüsler ile ilgili görsel sonucu

Kaybolan Dosyalarınız
Son zamanlarda baya popüler olan fidye yazılımları sebebiyle dosyalarınıza erişim engeli gelir. Bu gibi durumlarda da virüslerden şüphelenebilirsiniz. Tabii bunu açmanın tek yolu ise fidyeyi ödemek olacaktır.

Yüklenmeyen Programlar
Eğer tarafınızdan yüklenmeyen bir yazılım, program vs. ile karşılaşırsanız bu da virüslerin işareti olabilir. Eğer kurulumlarda next, next diyerek devam ediyorsanız bunu fark etmemiş olabilirsiniz. Yani bu durum, her zaman virüs anlamına gelmiyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz