Dünya genelinde Korona Virüs ile mücadele devam ediyor. Bilim Kurulu üyeleri tarafından yapılan açıklamalar dikkate alınıyor ve ona göre hareket ediliyor. Prof. Dr. Alpay Azap virüs hakkında merak edilenlere cevap verdi. Birçok kişinin aklında olan soru ise ikinci dalga gelecek mi? Bu sorunun cevabını bu yazımızda sizlere paylaşacağız.
İkinci Dalganın yaz aylarında olması beklenmiyor. Prof. Dr. Alpay Azap ikinci dalganın sonbahar ya da kış aylarında yani 2020 yılının sonlarına doğru olması bekleniliyor. Prof. Dr. Alpay Azap konuşmalarına bu şekilde devam etti;

Bunun nedeni ise o dönemde havaların iyice soğuyor olması. Prof. Dr. Alpay Azap ikinci dalga konusundaki açıklamasına şöyle devam etti; “Bu solunum virüsleri tıpkı grip, nezle yapan virüsler gibi, kapalı ortamları, iyi havalandırılmayan ortamları severler. Soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar. Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği daha kolay bulaşabileceği insanlar arasında daha kolay dolaşabilecekleri bir ortam oluşmuş oluyor. Grip nasıl ki kasım, aralık aylarında artış gösterir, ocak şubat gibi çok grip vakası görürüz, sonra havaların ısınmasıyla birlikte grip vakaları azalır, yazın tek tük grip vakasıyla karşılaşırız, bu virüs de aynen onun gibi. Zaten çok benziyor pek çok özelliği grip virüsünü andırıyor. Bu nedenle bu virüste de biz, sonbahar kış aylarında bir ikinci artış bekliyoruz. Ama yaz aylarında ciddi bir artış olmasını, ikinci dalgayı beklemiyoruz.”

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz