Bill Gates, Android’le mücadelede Microsoft’u yendiğini itiraf etti

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Village Global girişim fonu konferansına şirketin ana yanılgısı hakkında konuştu. Amerikan şirketinin Google’ın Android işletim sistemini başlatmasına izin vermiş olması gerçeğinden oluşur.

Girişimciye göre, akıllı telefonlar için iOS’a bir alternatif geliştirmek zorunda olan Microsoft ve Google değildi. Şirket, mobil platformunu 2000’den bu yana geliştiriyor, ancak pazarda asla lider konumda yer alamadı, dedi Gates. Bu hatanın bedeli 400 milyar dolardı ve bu “M şirketi değil G şirketi” oldu.

“En büyük hata benim yanlış yönetimim, çünkü Microsoft şu anda Android olan şey olamaz. Android standart bir Apple dışı mobil platformdur. Böyle bir hamle Microsoft’un kazanmasını sağlayacaktır.”

Microsoft, gelişimi terk edilmesi gereken “doğmamış” bir işletim sistemi olan Windows Phone’u yarattı. Ancak bu hataya rağmen, Bill Gates devam etti, Microsoft ve Office hala pazarda güçlü pozisyonlara sahipler ve eğer yanlış olmasaydı bugün şirket dünyada lider olacaktı. 

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz