Hangi tuşa basacağınızı biliyorsanız, bilgisayarınızın BIOS‘una kolayca erişebilirsiniz. Burada BIOS’a girme hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyoruz.

Bilgisayarınızın BIOS (Temel Giriş Çıkış Sistemi), bilgisayarın temel fonksiyonlarını kontrol etmekten sorumludur. Önyükleme sırası ve işlemci ile belleğin çalışma hızları gibi yapılandırma ayarları ile birlikte saat ve tarihi tutar. Ayrıca, USB bağlantı noktaları ve yerleşik ses işlemcisi gibi bazı bileşenlerin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini de belirler.

BIOS’a girmenin genel bir nedeni, önyükleme sırasını değiştirmektir. Belki de yeni bir sabit sürücü taktınız veya bir CD veya USB flash sürücüden önyüklemeniz gerekiyor . Önyüklenebilir yazılım içerip içermediklerini cihazların hangi sırayla görmeye çalıştığını belirleyen listeyi değiştirmeniz gerekecektir.

BIOS’a nasıl girilir?

1. PC’nizin güç düğmesine basın ve ekranda bir resim görünene kadar bekleyin. Uygun tuşa art arda basın. Ortak tuşlar Sil ve F1’dir, ancak bazı sistemler F2, F5 veya F12’yi kullanır. Bazı kablosuz klavyelerin Windows yüklenmeden çalışmayabileceğini unutmayın, bu nedenle mümkünse kablolu bir klavye kullanın.

2. Hangi tuşa basacağınızı bilmiyorsanız, POST (Açılışta Kendi Kendini Sınama) sırasında ekranda beliren bir mesaj arayın. Mesajı özlüyorsanız, yeniden başlatmak için Ctrl-Alt-Delete tuşlarına basın veya güç düğmesini kapanana kadar basılı tutun.

3. BIOS’a girdikten sonra, menüler arasında gezinmek için imleç tuşlarını kullanabilirsiniz. Ekranda bir yerde, genellikle değişiklik yapmak, ayarları kaydetmek ve BIOS’tan çıkmak için hangi tuşlara basılacağını gösteren bir kılavuz bulunur. Esc veya F10, çıkmak için yaygın olarak kullanılan tuşlardır.

4. Değişikliklerinizi yaptıktan sonra, BIOS’tan çıkmadan önce ayarları kaydettiğinizden emin olun. ‘Çıkmadan önce değişiklikleri kaydet: y / n?’ Gibi bir bilgi istemi görmelisiniz. Uygun tuşa basın ve bilgisayarınız yeniden başlatılmalıdır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz