Günümüzde ne yazık ki sahte numarayla insanlar birbirini aramaktadır. Sahte numarayla birbirini arayan insanlar pek çok nedenden dolayı bunu yapmaktadır. Örnek verecek olursak arkadaşlarına şaka yapmak isteyen kişiler sahte numarayla onları arayabilirler. Ne yazık ki sahte numaradan çağrı yapan kişiler her zaman böyle iyi niyetli olmuyor şaka yapmak yerine insanları dolandırmaya çalışabiliyor. Bu duruma da bir örnek verecek olursak sahte numaradan herhangi bir kişi arayıp bankacı veya polis gibi konuşarak çeşitli bahanelerle konuştukları insanları dolandırmaya çalışabiliyorlar.

Yukarıda da anlattığımız gibi bu tarz durumlarda yapılan şeyi yasal olup olmaması durumu değişebiliyor. Öncelikle şunu belirtelim ki bazı kişiler kendi kişisel bilgilerini koruma amacını güderek gizli numara kullanabilmektedir. Bu yapılan işlem sadece kendi gizliliği için ise karşı tarafın zararlı çıktığı bir durum yok ise bu gizli numaradan arama işlemi bir suç teşkil etmez yani yasaldır. Yada farklı bir örnekten yola çıkacak olursak birini gizli numaradan arayıp şaka yaparsanız evet bu yasaldır. Ancak bu şaka taciz etme veya rahatsız etmeye giderse bu şakalıktan çıkıp yani yasal olmaktan çıkıp bir suç haline yasadışı bir duruma dönüşebilir.


Sahte numaradan yani gizli numaradan birilerini aramanın yasal olup olmadığından kısaca söz ettiğimize göre şimdi sizlere numara gizleyerek arama işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız. Öncelikle bu işlem için üç ayrı yol izleyebilirsiniz. Ancak bunlardan en rahat ve sizi zorlamayacak olanı bir arama yönlendirme uygulamasını cihazınıza indirmek olacaktır. Oldukça basit olan bu işlem kimliğinizi gizleyecektir. Yada daha basit bir yol olan telefon üzerinden ayarlar kısmında bulunan arama ayarlarından numaranızı gizleyerek aramak istediğiniz kişiyi aramayı deneyebilirsiniz. Brülör, Flyp, dingin gibi uygulamaları indirerek numara gizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz