Bir blog’u ücretsiz olarak nasıl başlatacağınız konusunda size tavsiye ve ipuçları veriyoruz ve en iyi blog platformunun hangisi olduğunu özetliyoruz – Blogger vs WordPress vs Tumblr ve daha fazlası.

Hiç blog başlatmayı düşündünüz mü? Sesinizi duyurmanın, çevrimiçi bir topluluğun parçası olmanın veya hayatınızın çevrimiçi bir hesabını tutmanın harika bir yoludur. Eğlenceli bir hobi ve bol miktarda parlak fırsat sunabilir, ancak başlamak için çok göz korkutucu görünebilir.

İyi haber şu ki, aslında oldukça kolay ve daha sık ücretsiz olarak başlayabilirsiniz. Bir blog başlatma ve bazı bloglama ipuçlarını nasıl paylaşacağınız konusunda sizinle konuşacağız. Hangi platformun sizin için en iyi olduğuna karar vermenize de yardımcı olacağız: WordPress, Blogger veya Tumblr?

Blogunuz için bir konu seçin

Karar vermeniz gereken ilk şey blogunuzun ne hakkında olacağı. Burada Teknik Danışman’da birçok yazarımızın teknoloji dünyasının dışında bizi ilgilendiren şeyler hakkında kendi blogları var. Örneğin, İnceleme Editörü Chris Martin tarafından Hacim Alkol tamamen bira, alkollü içkiler, homebrew ve müzik hakkında, benimki Ashleigh Online , ev, yaşam tarzı ve seyahat bir dokunuş ile bir kitap blogudur.

Hemen hemen her şey hakkında blog yazabilirsiniz. Kendi damganızı takmanız için hazır olduğunuz internet dilimi. Gerçekten ilgilendiğiniz bir şeyi seçmek önemlidir, çünkü blogging bir angarya gibi hissetmeye başlarsa hiç de eğlenceli değildir.

En iyi blog platformu hangisidir?

Blog yazmak istediğinizi seçtiğinizden emin olduktan sonra (blogunuz için de akılda kalıcı bir isim seçmeniz gerekir) kullanmak istediğiniz blog oluşturma platformunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Tamamen farklı faydaları olan dört ana seçenek vardır. Tumblr, WordPress.com, WordPress.org veya Blogger’ın sizin için en iyi olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Tumblr

Dördün en gündelik blog platformu olan Tumblr ile başlayacağız. Tumblr, bir blog platformundan çok bir sosyal ağdır, ancak birçok blogun başladığı yer burasıdır.

Beslemesi ve hashtag’leri, blog yayınlarınızı en başından itibaren birçok insanın önüne alabileceğiniz anlamına gelir, ancak ‘fandomlar’ için en iyi şekilde çalıştığını bulduk (bu, ünlülerin belirli bir saplantısı olan gruplara çağırıyorlar, film Harry Potter fandomunun üyeleri kendilerini ‘Potterheads’ olarak adlandırıyorlar ya da Beyoncé hayranları ‘Beyhive’ olarak adlandırılıyor).

Seçtiğiniz konu fandom kategorisine uyuyorsa, Tumblr muhtemelen blogunuzu başlatmak için harika bir yerdir. Ayrıca, çok sayıda metin içeren makaleler yerine çoğunlukla fotoğraf göndermek isteyenler için de iyidir.

Tumblr’da geç kitap Spotter London’ı ihmal ettiğim sıradan bir blogum var . Tumblr’ı seçtim çünkü her zaman aynı yapıda olan kısa ve basit yazıları içeren mega gündelik bir blog olacağını biliyordum. Birden fazla kategori, bir menü veya daha karmaşık bir tasarım gerektirmez, bu nedenle bir Tumblr blogu olarak iyi çalışır (daha fazla görmek için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz).

Ve Tumblr ile gitmeye karar verirseniz, ancak daha sonra fikrinizi değiştireceğinizden endişe ediyorsanız, blogunuzun tamamını daha sonra kaybetmeden Blogger’a veya WordPress’e taşımanın oldukça kolay olduğunu duymaktan memnuniyet duyarsınız. bu içerik.

Platform hakkında Tumblr’ın kendisinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Blogger

Blogger , Google’ın blog oluşturma platformudur. Google hesabı gerektiren ücretsiz bir platformdur. Ücretsiz hesap, çeşitli şablonlara ve blogspot.com ile biten bir URL’ye erişmenizi sağlar, ancak kendi şablonunuzu ve URL’nizi eklemek için ödeme yapabilirsiniz.

Tamamen size özel bir şey arıyorsanız, küçük bir ücret veya komisyon karşılığında satın alabileceğiniz şablonlarla binlerce Blogger tasarımcısı var. Güzellik ve yaşam tarzı blog yazarları arasında popüler bir seçim , örneğin Pipdig’dir .

Kendi alan adınızı (URL) satın almak istiyorsanız, bunu Blogger’ın kendisi üzerinden veya GoDaddy , 123-reg , Ionos ve diğerlerinden küçük bir yıllık ücret karşılığında yapabilirsiniz. Kendi alan adınızı satın almak için yılda 15 £ / 15 $ civarında bir yere mal olacak, ancak çoğu durumda sadece bir çift için ilk yılı alabilirsiniz. Hangi platformu seçerseniz seçin kesinlikle dikkate değer, çünkü blogunuzu biraz daha profesyonel hale getirecektir.

Blogger’ın standart, ücretsiz şablonlarının, özellikle aşağıda hakkında konuştuğumuz WordPress’in ücretsiz seçenekleriyle karşılaştırıldığında, ödeyeceğinizden daha tarihli görünme eğiliminde olduğunu düşünüyoruz.

Blogger’ın avantajlarından biri, blogunuzdaki reklamlar sayesinde size fazladan birkaç kuruş kazandırabilecek Adsense’i kullanabilmenizdir.

WordPress gibi, yayınlarınızı kaç kişinin okuduğunu ve nereden geldiğini izlemenize yardımcı olacak analizler alacaksınız.

Yine, daha sonra sizin için doğru olmadığına karar verirseniz, daha sonraki bir tarihte Blogger’dan WordPress’e geçmenin yolları vardır.

WordPress.com

Chris’in blogu WordPress.com’da hayata başladı ve şu anda orada kalıyor, bu yüzden bir WordPress.com örneği arıyorsanız, Alcohol by Volume sayfasını ziyaret edin .

Blogger gibi, wordpress.com ile biten bir URL ve geniş WordPress seçiminden ücretsiz bir şablonla tamamen ücretsiz bir WordPress blogu oluşturabilirsiniz. Burada size daha fazla tasarım seçeneği sunan ancak WordPress tarafından barındırılan kalıp seçenekleri de var, bu nedenle bir alan adı satın alma veya sitenizi barındıracak bir sunucu bulma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak (öğreneceksiniz bunun hakkında daha fazla bilgi aşağıda).

WordPress bizim tercih ettiğimiz platformdur, çünkü daha iyi ücretsiz şablon seçimine ek olarak hiçbir zaman alışmayacağınız basit ve sezgisel bir arayüze sahiptir.

Okuyucuların blogunuzu WordPress’te de takip etmesi ve Beğenilmesi ve yorum yapması gerçekten kolaydır, bu da etkileşimi ve sayfa görüntülemelerini artırmak için hem motive edici hem de yararlıdır.

WordPress.com’un bir dezavantajı, blogunuzda WordPress tarafından oraya yerleştirilen bazı küçük reklamlar görebiliyor olmanızdır. Aslında hizmeti ücretsiz olarak nasıl kullanabilirsiniz. Bu reklamlar için herhangi bir para alamazsınız ve bunları kaldıramazsınız, ancak neyse ki çok küçük ve göze batmazlar, bu yüzden fark bile edemezsiniz.

WordPress.org

Blogunuzun tasarımı ve reklamları üzerinde tam kontrole sahip olmak istiyorsanız ve ustalaşması biraz zaman alabilecek daha teknik zorluklarla uğraşmaktan çekiniyorsanız (ihtiyacınız varsa WordPress’ten bol miktarda yardım alabilirsiniz), öneriyoruz WordPress.org . WordPress.com’dan her şeyi ve daha fazlasını elde edeceksiniz.

Bu ücretsiz bir seçenek değil, bu yüzden daha önce bir blog sahibi olan, başka bir blog platformundan göç etmek isteyen veya bloglamayı başından sonuna kadar ciddiye almak isteyenler için daha iyi.

WordPress.org, kendi şablonunuzu satın almanızı veya oluşturmanızı gerektirir (seçim yapabileceğiniz binlerce kişi ve çok özel bir tasarımınız varsa kendi şablonunuzu oluşturmanıza izin veren araçlar) ve bir yer bulmanız gerekir onu ağırla. Biz bu konuda daha fazla açıklamak ve size en iyi web hosting hizmetleri bizim yuvarlak en iyi hosting seçeneklerinden bazılarını tavsiye .

Bu biraz korkutucu geliyorsa, blogunuzu sizin için ayarlayacak ve tasarımınızı kendi içeriğinizi eklemeniz için uygulayacak çok sayıda hizmet olduğunu duymaktan memnun olabilirsiniz. Birçok şablon tasarımcısı, şablonlarından birini satın alırsanız bu hizmeti ücretsiz olarak sunacak ve diğerleri küçük bir ücret alacaktır.

WordPress.org eklentiler kullanılarak daha da özelleştirilebilir. Bunlar, Google Analytics’ten SEO araçlarına veya bültenlerine kadar her şey olabilir. En iyi 8 WordPress eklentisi listemizde en iyilerden bazılarını bulabilirsiniz .

Blogum WordPress.com’a ve daha yakın zamanda WordPress.org’a ( SiteGround’da barındırdığım ) taşınmadan önce Tumblr’da hayata başladı . Bir WordPress.org web sitesi örneği görmek istiyorsanız, buraya veya aşağıdaki resme tıklayarak görebilirsiniz . Ancak her gün zaman geçirdiğiniz bazı popüler web siteleri bile WordPress kullanıyor, bu yüzden bunu seçerseniz kesinlikle iyi bir şirkettesiniz.

Medium

Medium, özellikle içerik yazmayı markadan daha fazla önemseyen blogcuları tomurcuklamak için mükemmel bir platform. Hobi blogcusu, gazeteci ve diğer profesyonel yazarları kendine çeken bir platform, bu yüzden kendinizi iyi bir şirkette bulacaksınız. Medium, platformda minimalist, standart bir estetik sunarken, aynı zamanda görünümü özelleştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Artı tarafta, sayfanıza hiç reklam veya banner alamazsınız.

Platform, kültüre, teknolojiye, siyasete ve daha fazlasına kadar çeşitli konuları kapsayan akıllı ve bilgilendirici yazı için bir merkez olmayı amaçlamaktadır ve bu da yazılarına daha araştırmaya dayalı bir yaklaşım düşünen herkes için özellikle iyi bir seçimdir.

Reklamlar olmadan, okuyucu katılımına dayalı olarak Orta düzey yayınlarınızdan yine de gelir elde edebilirsiniz (bu, birincil teşvikiniz olmamalıdır). Bir okuyucu, yayınınızı okuduktan sonra ücretli bir Orta üyelik için kaydolursa, tazminat olarak küçük bir miktar kazanabilirsiniz.

Hangi blog platformu ile başlayacağınıza karar verdikten sonra, blogunuzu gerçekten çalıştırmak ve çalıştırmak için (genellikle çok basit) talimatları izleyebilir ve uygulayabilirsiniz.

içerik

Blogunuz şu anda muhtemelen oldukça boş görünüyor, bu yüzden yazacağınız şey hakkında daha spesifik düşünmeye başlamanız gerekecek. Kim olduğunuzu ve blogun ne hakkında olacağını açıklamak için blogunuzda bir ‘Hakkında’ sayfası ayarlamalısınız. Okuyucuları size ulaşmaya teşvik etmek istiyorsanız iletişim bilgilerini burada da paylaşabilirsiniz.

Ardından, seçtiğiniz konuya bir veya iki blog yazısı yazmak istersiniz. Yayınınızı görsel olarak daha çekici hale getirmek için resimler eklediğinizden emin olun. İlham almak için diğer ilgili blogları ziyaret etmek de iyi bir fikirdir.

Bir bloglama takvimi hakkında düşünmek isteyebilirsiniz, ancak bunun üzerine çok fazla asılmamak önemlidir, çünkü yakında bloglamanın keyfini çıkaracaktır. Bir hedef iyidir, ancak gerçekçi olun ve tam olarak karşılayamıyorsanız kendinize çok zor olmayın.

Sosyal medyayı kullan

Artık blogunuzda bazı içerikler bulunduğuna göre, kelimeyi yaymaya başlamak isteyeceksiniz. Blogunuzu kişisel Twitter ve Facebook hesaplarınızda paylaşmayı veya blogunuzu tanıtmak için blog’a özgü yeni profiller başlatmayı seçebilirsiniz.

Sosyal medya bloglamanın anahtarıdır. Twitter’ı diğer blogcular ve okuyucularınızla değil, aynı zamanda blog yazdığınız ilgili markalar ve şirketlerle iletişim kurmak için de kullanmak istersiniz. Sosyal medyadaki diğer blogcularla da işbirliği fırsatları bulmaya başlayabilirsiniz. Blog oluşturma toplulukları, PC Advisor’da blog oluşturma ile ilgili en çok sevdiğimiz şeylerden biri olmaktan çok eğlenceli olabilir.

Bazı blog türleri de özellikle güzellik, seyahat ve yaşam tarzı bloglarından Instagram’dan yararlanabilir.

 

Ne beklenir (ve ne yapılmaz)

Blogunuza başlamadan önce söylenecek son şey, beklentilerinizi çok yüksek belirlemediğinizden emin olmanızdır. Orada milyonlarca blogcu var ve en iyilerinden bazıları bile ondan para kazanmıyor, bu yüzden çok fazla para kazanmayı beklemeyin (ya da aslında).

Ayrıca, en azından başlangıç ​​olarak, sayfa görüntülemelerinizin oldukça düşük olmasını beklemelisiniz. Bir kitle oluşturmak çok zaman ve çaba gerektirir, bu nedenle her gün sadece birkaç ziyaretçi alırsanız kötü bir iş yaptığınız anlamına gelmez. Sabır anahtardır.

En önemlisi, blogunuzu bir hobi olarak kuruyorsanız (örneğin, bir işletmeyi tanıtmak için bir araç olarak değil), o zaman eğlenceli olmalı! Sizi rahatsız etmesine izin vermeyin: bir gün göndermek için zamanınız yoksa, yapma.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz