Akıllı telefonlar artık vazgeçemediğimiz en önemli eşya haline gelmiş durumda. Hal böyle olunca fiyatları da ihtiyacımız göz önünde bulundurulduğunda aynı oranda artıyor. Her çıkan yeni modeli edinme isteği de gelen modellerin artışına neden oluyor. Yüksek etiketlere sahip cihazları satın aldığımızda da yine hem sanal dünyada hem de yaşadığımız gerçek dünyada korumamız gerekiyor ki siber saldırıların veya fiziksel hırsızlıkların önüne geçelim. Günümüzde kullanılan pek çok akıllı cihaz için uzaktan yönetme imkanları var. Böylece artık kaybettiğinizde de telefonunuzu devre dışı bırakabiliyor veya bulmayı sağlayabiliyorsunuz. Bu durum özellikle çalınan telefonlar için geçerli. Farkında olmadığınız bir anda çalınan akıllı telefonunuzun çalındığını ancak birkaç saat sonra anlayabiliyorsunuz. Bu arada hırsız telefonunuzu elinden çıkarmış bile olabilir. Peki siz çalınan telefonu nasıl devre dışı bırakabilirsiniz? Sorunun cevabını yazımızda sizlere verdik.

Telefonunuzu kaybettiğinizde ya da çaldırdığınızda eline alan kişiler iyi niyetli değilse pek çok bilginizi ele geçirecektir. Yine cihazınızı satmaya çalışanlar da olacaktır. Bu nedenle cihazı uzaktan devre dışı bırakmanız yapmanız gereken en mantıklı davranış olacak. Bunun için mobil işletim sistemlerinin sunduğu imkanlardan yararlanabilirsiniz.

calinan-telefon-nasil-devre-disi-birakilir

iPhone Telefonlara Uzaktan Müdahale Etmek

Apple ürünleri bu konularda en güvenilir cihazlardır. Çünkü kişisel bilgilere ve korumaya üst düzey veren firma, iPhone cihazlarında uzaktan müdahale şansı ve telefonu bulma uygulamasını dahili olarak barındırır. Find My iPhone uygulamasıyla cihazınızın yerini tespit edebilirsiniz, mesaj atabilirsiniz hatta telefondaki bilgilere dahi ulaşabilirsiniz.

Android Telefonları Devre Dışı Bırakmak

Android işletim sistemi ise açık bir yazılım olduğu için güvenliği sağlamak biraz daha kullanıcılara düşüyor. Lost adındaki uygulamayı edinerek sizler de uzaktan müdahaleyi sağlayabilirsiniz. Telefonunuzun yerini bulabilirken parola korumasını da aktifleştirerek izinsiz kullanımı engellersiniz. Diğer büyük özelliği ise SIM kartın bloke edilebilmesi. Telefonunuz sessizde olsa bile uygulamayı yüklediyseniz sessizde dahi alarm özelliğiyle çaldırabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz