Camilerde elektrik bildiğiniz gibi ücretsiz olunca, İran’da madenciler ayağa kalktı. Ücretsiz elektrikten faydalanmak isteyen kişiler, Bitcoin madenciliği için camilere koştu.

Geçtiğimiz dönemlerde ABD‘nin amborgosu ile sıkıntılar yaşayan İran’da madencilik işleri arttı. Bitcoin madenciliğinin artması ile bu sanal paranın fiyatının artmasıyla popüler hale geldi. Yinede madencilerin en fazla sıkıntı çektiği nokta elektrik fiyatları oluyor. Çünkü bu işle uğraşanların aylık 20-50-100 bin TL elektrik parası ödediğini biliyoruz. Durum böyle olunca kişiler camilere koşmaya başladı.

İllegal madencilik sorunları artmaya başladı!

Bitcoin madenciliğinin İran’da çok fazla artış göstermesi üzerine, camilere giden madenciler kısa süre önce gündeme geldi. Bitcoin madenciliğinden dolayı İran’da geçtiğimiz 2 ay içerisinde elektrik kullanımı yüzde 8 civarı artış gösterdi.

Sosyal medyada paylaşılan bazı görüntüler ise, İran’da kaçak madenciliğin nerelere geldiğini gösterdi. Bir cami içerisinde 100’ü aşkın Bitcoin üretim makinesinin olduğu görüldü. Böylesine bir düzeneğin ise 1 yıl içerisinde 1 milyon TL’den fazla gelir sağladığı iddia edildi. Hükümet ise illegal işler için önlem alınacağını belirtti.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz