Candy Crush Saga ve Farm Hero gibi çok oynanan oyunların yapımcısı olan King Digital Entertainment, Activision tarafından rekor fiyata satın alındı.

Activision Blizzard Call of Duty ve World of Warcraft oyunlarıyla tanınan Activision, şimdi de King yapımcısını satın alarak Candy Crush Saga oyununun sahibi oldu. Üstelik bunun için rekor sayılan bir tutar ödedi.  Activision, 5.9 milyar dolarlık tutarın 3.6 milyar dolarını nakit olarak ödeyerek Londra merkezli King Digital Entertainment yapımcısının sahibi oldu. Bu da hisse başına 18 dolar ödendiği anlamına geliyor ki bu tutar, geçen yılki King hisse tutarlarına göre biraz düşük. Geçen yıl New York Borsası’nda halka açılan King hisseleri 22,50 dolar seviyesindeydi.

candy crush saga-bobby

Aslına bakılırsa bu olay, Microsoft’un Minecraft’ı satın almasından bu yana oyun endüstrisinde karşılaştığımız en büyük satın alma oldu. Activision, dünyada mobil oyun oynayan en büyük oyun sever kitlesi için önemli bir yer tutuyor. Çünkü en çok oynanan ve satın alınan ya da oyun içi satın alma işlemi yapılan oyunların sahibi konumunda bulunuyor.

Acitvision, King yapımcısını satın alarak yaklaşık 200 ülkede aylık 500 milyon etkin kullanıcı grubuna ulaşacak. Bu sayede şirketin gelecek yıl gelirini %30 oranında artırması bekleniyor.

Activision şirketinin baş yöneticisi Bobby Kotick satın alma ile ilgili şunları söyledi: “YouTube ve Facebook dışında bu kadar fazla kullanıcıya ulaşabilen dünya çapında başka bir ağ yok. Bu fırsatın en önemli tarafı Activision Blizzard için mevcut fikrî hakları keşfetmek ve bu dünya çapındaki ağ içinde neler yapılabileceğini görmektir.

King yapımcı şirketi ilk olarak 2003 yılında İsveç’te kurulmuştu. Londra, İrlanda ve New York’ta ofisleri olan şirket 200’ün üstünde oyun üretti. Candy Crush oyunu diğerlerine göre çok daha fazla oynandı ve sevildi. Şirket bu oyundan çok yüksek tutarda kâr elde etti. Bubble Witch ve Farm Heroes oyunları da King’e aitti.

candy crus saga-oyun

Candy Crush oyunu ilk olarak 2012 yılında Facebook’ta ve akıllı cihazlarda oynanmaya başladı. Hâlâ sevenleri tarafından çok oynanan oyunun sahibi değişse de hayran sayısı değişmeyecek gibi görünüyor.

Bu arada şu ana kadar oyunla tanışmayanlar varsa oyunu buradan indirebilirler.

Candy Crush Saga indir:

[appbox googleplay com.king.candycrushsaga]

[appbox appstore 553834731]

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz