Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, IMEI numarasında düzenlemeler getireceği gündemde yerini almıştı. Otomobil ve beyaz eşya için IMEI numarası kaydının gerçekleşeceği bilgisi yayılmıştı. Bu düzenlemeler sonrasında cep telefonu satışında da yeni döneme geçiş olacak. Operatörlerden satın alınan cihazların borcu ödenmediği zaman kara listeye alınacak.

Turk Telekom, Turkcell, Vodafone operatörleri üzerinden fatura üzerinde ya da kampanya ile satın aldığınız cihazın borcunu ödemediğiniz zaman, cihazın IMEI numarası kara listeye alınacak. Bu durum sayesinde haberleşme hizmetinden yararlanamayacaksınız. 7 yıldan fazla sinyal almayan cihazların kapatılmasına dair yasanın da yürürlükte olduğunu sizlerle paylaşmış olalım. Kısacası eski telefonlara ait IMEI numaralarının kaçak yollar ile Türkiye’ye getirilmesi ve kullanılmasının önüne geçilecek.

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı tarafından yapılan açıklamada da 7 yıldan fazla sinyal almayan cihazların havuzdan çıkarılması için yeterli olmadığını ve 7 yılın 2 yıla düşürülmesi gerektiğine dair açıklamada bulundu. Resmi olarak açıklama gelmese de durumun nasıl ilerleyeceğini, ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız. Bu konu üzerinden merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz