Kalp pilleri ışıkla güçlendirilebilir!

Bilim adamları kalp atışlarını teşvik eden minik bir güneş pili geliştirdiler, bu da ışıkla çalışan kalp pillerinin yolunu açabilecek bir gelişme. ABD’deki Chicago Üniversitesi’nden araştırmacılar, ışığın yanıp sönmesiyle aktif edildiğinde, kalp kasını benzersiz bir şekilde uyarabilen küçük bir elektrokimyasal etki yarattığından, silikondan esnek bir örgü oluşturdular.

Daha önce nöronları uyarmak için kullanılan kendi tasarımlarından biriyle başladılar, ancak örgüyü kalp etrafında kolayca sarmak için inceltti ve kalp hücrelerine tutturmak için yüzeyi boyunca minik nanoteller çizdi. Küçük bir optik ışın alanı bir lazerle tarar. Her flaş kalp ışık aynı frekansta yenmek için neden hücreleri harekete geçirir, Ulusal Bilimler Akademisi Journal Proceedings yayınlanan araştırmaya göre.

Chicago Üniversitesi’nde doçent olan Bozhi Tian,” bugünün kalp pillerinin aksine, bu yöntem kalp kasını yenmek için ‘eğitiyor’ gibi görünüyor ” dedi.

Etkinin başlaması biraz zaman alır, ancak hafif darbeler durdurulduktan sonra kaslar bir süre çalışmaya devam eder. Yöntem hala gelişmede erken. Tian, insanlara implant edilirse, örgü hedef bölgeye enjekte edilebilir ve hafif darbeleri teslim edecek küçük bir optik elyaf minimal invaziv cerrahi ile sokulabilir ” dedi.

Kaynak

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz