Son zamanlarda özellikle haberlerde karşımıza çıkan vergi açıklamaların üzerine Çin’den gelen tüm ürünlerden 5.2 TL ek ücretin alınacağı söylendi. İşte tüm detaylar? 

Kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak tarafında bir açıklama üzerine bir ülkeden tam 26 milyon adet posta geldiği ve Çin’den Aliexpress, Gerabest veya Banggood gibi sitelerden gelen ürünleri aslında konuya dahil edilmişti. 26 milyon postanın gelmesi, ülkemizde o kadar kişinin dil bildiği anlamına gelmiyor. Ne şekilde yazışmışlar peki? Aynı ürünü üreten ülkedeki vatandaşımız vergi veriyor. Ancak zarfın içerisinde bir vergi yok. Nerede kaldı yasallık?

Bu açıklamadan sonra birçok kullanıcı sosyal medya üzerinden Çin’den gelen tüm ürünlere 5.2 TL alınacağını iddia etti. Peki son durum nedir?

Çin’den gelen ürünlere vergi geldi mi?

Birçok forumda yer alan bu konuda Çin’den almış olduğumuz tüm ürünlere 5.2 TL ek ücret alınacak. Birçok kullanıcı ise kutu açma ücreti olarak bu ücretin yansıyacağını söylüyor. Diğer kullanıcılar ise almış oldukları ürünler için bu şekilde bir ödemenin olmadığını ifade ediyor.

Resmi açıklama yok ama bizden kesildi!

Şuan için resmi bir açıklama yok ancak sipariş verdiğimizde bizden 5 TL alındı. Kısa süre önce 125 TL değerinde bir ürünü Çin’den sipariş verdik ve bize geldiğinde 5 TL fazladan alınmıştı. Yani Euro karşılığı 125 TL’di ama 130 TL kesilmişti. Yinede resmi olarak bir maddenin veya açıklamanın bu konu üzerine olmadığını belirtelim.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz