Son birkaç aydır tüm dünyanın ortak sorunu haline gelmiş olan Corona virüsü sebebiyle şimdiye kadar ülkemizde toplam 24900 kişiye test yapıldı. Toplam vaka sayısı 38226 olurken ölü sayısı 812′e yükseldi. Sağlık çalışanlarının çok yoğun olduğu bu zor dönem de online corona virüs testi onlara biraz da olsa kolaylık sağladı. Corona virüsü belirtileri grip hastalığıyla çok benzer olduğundan dolayı insanlar ufacık şey de bile kendilerinden şüphe edip test yaptırmak istiyorlar. Bu yoğunluk yüzünden sağlık bakanlığı, sağlık çalışanlarına biraz daha rahatlık sağlama amaçlı online corona virüs kontrol uygulamasını faaliyete geçirdi.

Online corona virüsü testi yapmak için ilk olarak “https://koronaonlem.saglik.gov.tr/” adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu sayfaya geçtikten sonra öncelikle T.C kimlik numaranızı hemen ardından ise baba adı, doğum yılı ve telefon numaranızı girmeniz gerekiyor. Bu adımları tamamlayıp siteye giriş yaptığımız zaman üç tane soruyla karşı karşıya kalıyoruz. İlk soru da sağlık sektöründe çalıp çalışmadığınız sorulurken ikinci olarak son 14 gün içerisinde en fazla kaldığınız şehir soruluyor. Bu sorunun hemen ardından Akciğer hastalığı, şeker hastalığı, genetik rahatsızlık vb gibi rahatsızlıklarınızın olup olmadığı soruluyor.

Bu işlemlerin hemen ardından yine son 14 gün içerisinde herhangi bir ülkeye gidip gitmediğiniz soruluyor. Bu soruya da cevapladıktan hemen sonra 14 gün içerisinde solunum yolu rahatsızlığı olan birisiyle görüşüp görüşmediğiniz soruluyor. Bu işlemleri de tamamladıktan sonra son adıma geliyoruz. Son adımda hastalığa dair bir belirtinizin ( ateş, öksürük, nefes darlığı, burun akıntısı, ishal vb) olup olmadığı soruluyor. Son adımı da tamamladıktan sonra sonucunuzu görebiliyorsunuz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz