Cortana Android Beta sürümü çıktı. Android kullanıcılarının merakla beklediği Cortana Android uygulaması şimdi Beta sürümüyle test edilmek üzere hazır.

Mayıs ayında Microsoft, Cortana uygulamasının Windows Phone 10 işletim sisteminin yanı sıra bilgisayarda Windows 10 sistemiyle de uyumlu çalışacağını duyurmuştu. Ardından şirket bu uygulamanın sadece Windows Phone sistemli cihazlarda değil aynı zamanda iOS ve Android sistemli cihazlarda da kullanılabileceği haberini vermişti. Her ne kadar Android telefonlarda Google Now, iPhone’larda Siri son derece alışılmış asistanlar olsa da Microsoft Cortana için parlak bir gelecek tasarlıyordu.

Sonunda beklenen oldu ve Cortana Android Beta, Android kullanıcılarına açıldı. Şu anda Cortana Android Beta sürümü Google Play Mağazasından indirilebiliyor. Ancak bu sürüm Beta olduğu için sadece Beta testini kabul eden ve sadece Amerika’da olan kullanıcılar bunu indirebiliyor. Microsoft, belli ki test aşamasını sınırlı tutmak istemiş. Öyle ki Android uygulama testi sayfasına girdiğinizde ve Beta testi yapmayı kabul ettiğinizde dahi Türkiye’de bir kullanıcı olduğunuz için uygulamayı indiremiyorsunuz. Cortana uygulamasının cihazınızla uyumlu olmadığına dair bir uyarı çıkıyor.

Cortana Android Beta indir

cortana android beta-3

Cortana Android Beta sürümünde pek çok özellik henüz yok. Meselâ “Hey, Cortana!” dediğinizde cevap verme özelliği yok. Ayrıca Ayarlar ve uygulamalar da açılmıyor. Cortana’nın yapabildikleri şu an için hatırlatma ayarlama ve alma, Web araması, uçuş ayrıntıları takibi, görevleri Cortana olan cihazlarda başlatma ve tamamlama gibi işlevlerle sınırlı. Eğer ana sayfa tuşuna uzun basarsanız Google Now ile Cortana arasında geçiş yapabilirsiniz.

cortana android beta-2

Yine de uygulama şu an Beta aşamasında olduğu için esas sürümün çıkmasına çok uzun süre kalmadığını tahmin edebiliriz. Cortana uygulamasının tüm Android kullanıcıları tarafından indirilebilecek aşamaya gelmesine çok az kaldı.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz