Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından canlı yayında yapılan açıklamanın ardından Korona Virüsü ile alakalı Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın açıklama yapacağını bildirdi. Bilim Kurulu’nun toplantılarından sonra alınacak tedbirler Cumhurbaşkanı’na sunuldu ve alınan yeni önlemler canlı yayında Cumhurbaşkanı tarafından sunuldu.

Yeni tedbir paketi kapsamında, yeni kararlar ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan veriler gün geçtikçe artıyor. Alınan tedbirlerin Cumhurbaşkanına iletilmesinden sonra açıklama uzun süre sonra gelmedi ve alınan tedbirler ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehirler arası gerçeklen seyahatlerin artık valilik izniyle gerçekleşeceğini açıkladı. Gelin birlikte Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaları okuyalım.

“Rehavete kapılmayacağız çünkü karşımızdaki tehdit çok ciddidir. Paniğe asla kapılmayacağız çünkü bu tehdide karşı gerçekten sağlam bir mücadele yürütüyoruz. Bir yandan biz devlet olarak her türlü tedbiri alacağız, bir yandan vatandaşlarımızın her biri kendi tedbirlerini alacak. Hiçbir musibetin bizim gücümüzden büyük olmadığı inancıyla COVID-19 hastalığıyla mücadelemizi milletimizle kararlılıkla sürdürüyoruz. Birliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı ne kadar güçlü tutarsak Allah’ın izniyle bu süreçten o kadar güçlü çıkarız.
Aziz milletim, Türkiye bu salgın dönemine olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalanmıştır. Son 17 yılda ekonomisini ve üretim altyapısını güçlendiren Türkiye, pek çok konuda kendi kendine yeterli olabilmesinin avantajlarını yaşıyor. Hamd olsun ilaç ve gıda konusunda hiçbir sıkıntımız yoktur. Hastalıkla mücadelede önem taşıyan maske, test kiti, eldiven gibi gereçleri kendimiz üretebildiğimiz için bunlar konusunda da sıkıntı yaşamıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Alınan önemli tedbirler ise aşağıda yer almaktadır;

“Şehirler arası seyahatler valilik iznine göre gerçekleşecek.”
“Kamuda olduğu gibi özel sektörde de personel sayısı esnek çalışma şekline dönüşecektir.”
“Toplu taşıma araçları seyrek oturma düzeni uygulanacaktır.”
“Piknik alanları ise hafta sonu tamamen kapalı olacak, hafta içi ise toplu olarak bulunulmaya izin verilmeyecek.”
“Askerler 14 gün kuralına uyarak celp ve terhis uygulamasına tabi olacaktır.”
“Yurt Dışına uçuşlar tamamen sona erdi.”
Özellikle 30 büyük ilimizde bu tedbirlerin daha da detaylı bir şekilde uygulanacağını belirten Cumhurbaşkanı, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayarak tedbir almamız gerektiğini belirtti.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz