CV, Latincede “yaşamın seyri” anlamına gelen özgeçmiş için kısadır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu belgeler, sadece özeti vurgulayan bir özgeçmişin aksine, profesyonelce yaptığınız her şeyi kapsar.

İş arayanların büyük çoğunluğunun yalnızca bir özgeçmişe ihtiyacı olacak (ve bunlardan birini yazmak için de bir rehberimiz var . Ama eğer akademi’de çalışmayı veya eğitiminize mezuniyetle devam etmeyi planlıyorsanız, şansınız iyidir. ‘ CV’ye ihtiyacım olacak.

Gerekli bilgi genişliği nedeniyle, ilk özgeçmişinizi yazmak için oturmak, ilk özgeçmişinizi yazmaktan daha korkutucu gelebilir. Yardım etmek için buradayız! Yeni akademik fırsatlar sunan bir CV için bu adımları izleyin.

Bir liste yapın

Tıpkı ilk özgeçmişinizi yazdığınız gibi, CV’nizi yazmak bir liste ile başlamalıdır. Ancak, bu liste çok daha uzun olacak.

Sadece okulunuzu, not ortalamanızı, mezuniyet tarihinizi ve önemli başarılarınızı listelemek yerine, akademik kariyerinizde yaptığınız her şeyi listelemeniz gerekir. Ayrıca çalışma geçmişinizi ve diğer başarılarınızı, aktivitelerinizi ve tüm ödülleri listeye eklemelisiniz.

Özgeçmişiniz veya özgeçmişinizi oluşturduğunuz benzer bir listeniz varsa, harika bir başlangıç ​​noktanız vardır. Sadece sahip olduklarınızı alın ve ona ekleyin, akademik deneyiminize odaklanın.

Dikkate alınması gereken bazı şeyler:

 • Araştırma
 • Yayınlar
 • Hibeler, burslar ve arkadaşlıklar
 • Öğretim pozisyonları
 • Bağlantılar
 • Başarılar ve ödüller
 • Projeler

Bu akademik bölümlere ek olarak, sizin hakkınızda notları not edin:

 • İş deneyimi
 • Gönüllülük ve müfredat dışı eğitim gibi diğer deneyimler
 • Okulla ilgili olmayan ödüller ve başarılar
 • İlgi alanları ve hobiler

Bu listeyi oluşturmaya ne kadar erken başlarsanız özgeçmişinizi o kadar kolay oluşturabilirsiniz. Hala okuldayken bile başlayabilirsiniz. Ancak, lisans öncesi hiçbir şeyin özgeçmişinize devam etmesi gerekmediğinden, lise deneyiminizi bırakabilirsiniz.

Bir Şablon Seçin

CV’ler, özgeçmişlerin yaptığı kadar formatta da değişiklik göstermez. Özgeçmişler kronolojik, işlevsel veya hibrit bir formatta olabilirken, CV’nizin hemen hemen her zaman ters kronolojik sırada olması gerekir.

Bu, özgeçmiş şablonlarından farklı olarak, çoğu CV şablonunun hemen hemen aynı olduğu anlamına gelir. Ancak, bir şeyi sıfırdan biçimlendirmek yerine bir şablonu doldurmak her zaman daha kolaydır, bu nedenle sevdiğiniz bir tanesini bulmanızı ve buradan başlamanızı öneririz.

Özgeçmişinizde olduğu gibi, deneyiminiz için en iyi şablonu seçmeden önce birkaç örnek özgeçmişi okumanızı yararlı bulabilirsiniz.

Bilgilerinizi Ekleyin

Artık, deneyim listenizi kullanarak ilgili bilgilerinizi şablona ekleyebilirsiniz.

CV’ler birden fazla sayfa olabileceğinden, fazla bilgi eklemek cazip gelebilir. Ancak, ekledikleriniz konusunda seçici olun: İstediğiniz iş veya dereceyle ilgili ve neyin gerekli olduğuna sadık kalın. Sadece kısa bir süre pozisyon tuttuysanız, bırakmayı düşünün. İşleri de mantıklı organize edin. Özgeçmişinizi okuyan kişi çok uzun, endişeli veya rastgele ise ondan vazgeçebilir.

Hangi şablonu kullanırsanız kullanın, CV’niz daima bu bölümleri içermelidir:

 • İletişim bilgileri
 • Eğitim (okul adı, derecesi ve tez / tez başlığı)
 • Yayınlar
 • İş tecrübesi (sadece istediğiniz pozisyonla alakalı olanı)
 • Ödüller ve başarılar (burslar dahil)
 • İlgi alanları
 • Diğer deneyimler (gönüllü, müfredat dışı vb.)

İletişim bilgileriniz her zaman en üstte olmalı ve ardından Eğitim bölümünü takip etmelidir. Bunun ötesinde, bölümlerinizi nasıl düzenlediğiniz konusunda bir miktar esnekliğiniz var. En alakalı veya önemli bilgileri ilk önce belirtin ve her şeyi ters kronolojik sıraya koymayı unutmayın.

Özgeçmişin aksine, çalışmanızı veya gönüllü deneyiminizi bir CV’de tanımlamanız gerekmez. Sadece şirketi, tuttuğunuz pozisyonu ve tuttuğunuz tarihleri ​​belirtin.

Gerekli bölümlere ek olarak, eğer sizinle alakalılarsa bu bölümleri eklemek isteyebilirsiniz:

 • Amaç
 • Araştırma (kısa açıklamaları dahil edin)
 • Sertifikalar ve nitelikleri
 • Mevcut üyeler
 • Faaliyetler (okulla ilgili ve aradığınız pozisyonla ilgili)

Tasarımınızı deneyiminize daha iyi uyacak şekilde şablonunuzu ayarlamanız ve bölümleri eklemeniz, çıkarmanız veya yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Ayrıca, farklı pozisyonlar için başvururken içerdiklerinizi veya düzenlenme şeklini de değiştirmeniz gerekebilir.

Detayları kontrol edin

Bazı detaylar CV’nizin daha profesyonel ve cilalı görünmesini sağlar. Times New Roman gibi profesyonel görünümlü bir yazı tipine bağlı kalın ve CV’nize birden fazla yazı tipi eklemeyin. Bölüm başlıklarının öne çıkmasını sağlamak için yazı tipi boyutunu değiştirebilir, tüm büyük harfleri kullanabilir veya koyu, ancak hiçbir zaman altı çizili olmayacak şekilde ayarlayabilirsiniz . Ana metin için 12-punto font kullanın: CV, gerektiği kadar çok sayfa olabileceğinden daha küçük bir şey kullanmak için hiçbir sebep yoktur.

Her sayfa bir sayfa numarası içermeli ve üzerinde tam adınızı yazmalıdır. Özgeçmişler çoğu zaman birçok sayfayı kapladığından, bu okur kişinin düzenli kalmasını sağlar. Fotoğraflar, logolar veya başka görüntüler eklemeyin – kesinlikle metin tabanlı tutun. Tüm sayfalar tek taraflı olmalıdır.

Özgeçmişinizde olduğu gibi, CV’nizi yazdırın ve göndermeden önce hataları dikkatlice inceleyin. Birkaç arkadaşınızı veya aile üyenizi de okumasını sağlayın. Kolayca düzeltilebilecek bir hata nedeniyle başvurunuzun reddedilmesini istemiyorsunuz.

Özgeçmiş yazmak sıkıcı görünebilir, ancak birincisini yaptıktan sonra güncel tutmak daha kolaydır. Sıkışırsanız, UCLA’nın bu kılavuzunda bölümlere göre ayrılan bazı harika ipuçları vardır. CV’niz size bir röportaj gönderdiğinde, ilk önce bu kılavuzu okuduğunuzdan emin olun ki etkilemek için giyinin!

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz