Dijital Zeka İçin Küresel İş Birliği

Çocukların geleceğine yönelik çalışmaların başında dijital zeka geliyor. İçeriğinde çocukların dijital dünyaya daha iyi alışabilmesi, siber risklere karşı bilinçlendirilmesi ve teknolojinin yeniliklerinden, faydalarından yararlanmak için Dijital Zeka geliştirildi. Küresel eğitim için ise kollar sıvandı.

Dünya Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Dünya Elektronik ve Elektrik Mühendisleri Birliği (IEEE) ile DQ Enstitüsü, Dijital Zeka’nın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için ortak bir çalışmanın yapıldığını bildirdi.

Çalışmayla ilgili New York’ta Dünya Ekonomik Forumu (WEF) desteğiyle toplandı düzenlendi. OECD Genel Sekreter Danışmanı Gabriela I. Ramos Patino, IEEE Teknoloji Politikası ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Karen McCabe, DQ Institute Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Yuhyun Park ve WEF IT ile Elektronik Endüstrileri Yöneticisi Eric White bir araya gelerek DQ ( Dijital Zeka ) küresel iş birliğine resmiyet kazandırdı.

Eko Sistem Oluşturulacak

Eğitim ve Teknoloji toplulukları koordineli bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek dünya genelinde çocukların Dijital Zeka’nın bir vatandaşı olması gerektiğini vurgulayarak gizlilik, güvenlik, duygusal zeka ve daha fazlasını içeren çalışmalara yer verileceğini açıkladılar. Dijital okur yazarlık konusunda geliştirme adına yapılacak olan çalışmalarda DQ Enstitüsü nezdinde yapılacak olan iş birliği WEF, OECD ve IEEE eğitim toplulukları ile iletişim halinde olarak eko sistem oluşturacaklar.  Amaç ilk okul çocuklarına oyu platformu desteği ile birlikte online olarak eğitim verecekler. Buna göre 8 ile 12 yaşlarında olan çocuklara oyun eşliğinde eğitim verilmiş olacak.

Çocuklarımızın Dijital Okuryazarlığın bir parçası olmak zorundayız diyen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu; “Turkcell tarafından Türkiye’nin geleceği çocuklarımıza kazandırılan DQ Dijital Zeka Projesi ile amacımız; çocukların dijital dünyanın güçlü birer bireyi haline gelirken, online risk ve tehlikelerden kendilerini korumalarını öğretebilmek. Şimdi bu proje dünyanın çok önemli kurumları tarafından küresel çapta standart haline getiriliyor. Bu önemli gelişme; Turkcell tarafından ülkemize kazandırılan Dijital Zeka kavramının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir,” dedi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz