Sabit sürücü, dizüstü bilgisayarınızdaki veya masaüstü bilgisayarınızdaki en önemli bileşenlerden biridir. Ancak değişik sesler çıkarması normal bir durum değildir.

Aslında sabit diskler hiçbir ses üretmeden çalışmazlar. Diskler bazı hareketli parçalara sahip olduğundan birtakım sesler çıkarması olağandır. Ancak sabit diskiniz gıcırdayan, tıkırtılı sesler çıkarıyorsa bir gariplik söz konusudur. Ancak paniğe kapılmadan bilgisayarınızı kontrol edin ve sesin diskinizden geldiğinden emin olun.

SABİT DİSKİNİZDEN GELEN GÜRÜLTÜ NASIL GİDERİLİR?

Sorunu bulduktan sonra önemli adım, gerekli olan herşeyi yedeklemektir. Yedekleme işlemini yaptıktan sonra;

  • Güç kaynağı arızalı olabilir ve bu yüzden sabit disk bu sesleri çıkarıyor. Durum buysa, bilgisayarınızı farklı bir prize, tercihen evin başka bir yerine takın ve hala ses yapıp yapmadığını kontrol edin.
  • CHKDSK komutu, bu gibi durumlarda size yardımcı olmak için var. Bütün mesele, sabit diskinizin hasar gördüğünden veya arızalandığından şüphelendiğinizde çalıştırmaktır. Bunu yapmak için, bilgisayarınızda komut sistemini açın ve ‘CHKDSK C: f / r / x’ yazın ardından enter tuşuna basın.
  • Klavyenizde tekrar tuşuna ve R tuşuna basın. Açılan pencereye ‘diskmgmt.msc’ komutunu yazın ve tamam’ı tıklayın. Sonraki menüden ‘özellikler’i seçin ve ‘hata denetimi’altında bulunan ‘şimdi kontrol et’özelliğini seçin.
  • Herşey başarısız ise sabit sürücünüzü değiştirmeyi deneyin.

SABİT DİSK ARIZASININ DİĞER İŞARETLERİ

Açılan dosyalar aniden bozulur ya da kullanılamaz hale gelirse, sabit diskiniz bozulmuş anlamına gelebilmektedir.

Bilgisayarınızı iyi bir şekilde dinleyip, sorunun nerden kaynaklandığına emin olun ve daha sonra çözüme geçin.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz