Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir basın açıklamasında COVID-19 aşısı için yüzleri güldüren sözler sarf edildi. Ayrıca Bill Gates’in bu aşıya duyduğu ilgi ve başından beri harcadığı çaba nihayet mutlu bir sona ulaşacak gibi duruyor.
Son günlerde gündemde olan koronavirüs aşısı bu sefer halkı sevindirecek gibi!

Son Dakika: Yerli aşı için beklenen haber! Tarih ve sayı belli oldu -  Haberler Milliyet

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) COVID-19 aşısı için umutlu
DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, denenen aşılar hakkında yayımlanan haberlere baktığını ve bu haberlerin tünelin sonundaki ışığı daha da parlak bir hâle getirdiğini söyledi. İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzenlenen dijital basın toplantısında adil dağıtım ilkesi de ele alındı.
Ghebreyesus, insanlık tarihinin hiçbir evresinde bir aşı için bu kadar hızlı bir şekilde olumlu sonuçlara ulaşılamadığını savundu. Deneyimli doktor, COVID-19 aşısının aşı geliştirme standartlarını tamamen değiştirdiğini düşünüyor.

Ghebreyesus’a göre aşılar için artık yeni bir erişim standardı da belirlenmek zorunda. Etiyopyalı olan araştırmacı, Oxford Üniversitesinin desteklediği AstraZeneca isimli ilaç firmasının geliştirdiği aşı için beklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 aşısı konusunda tedbirli davranıyor. AstraZeneca aşısının yarım dozda yüzde 70, tam dozda ise yüzde 90 oranında etkili olduğu söylenmişti.
60 bin kişi üzerinde denenen bu aşının henüz tam bir netice vermesi için zamana ihtiyacı var.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz