Üniversiteler, ilk ve orta okullar korona virüs nedeniyle tatil sürecine girdi. Korona virüsün tüm dünyaya yayılmasından dolayı evde kal uyarısı yapılıyor. Virüsün Türkiye’ye gelmesinin ardından yani 10 Mart tarihinden itibaren, okullara ara verildi. Üniversite öğrencileride memleketlerine döndü. Durum ilerledikçe birçok yerler kapanmaya başladı.
Eğitime ara verildi ancak ne zaman eğitime devam edileceği konusunda da açıklama yapılmadı. Son olarak YÖK Kanunu’nda değişiklik öngören teklif, TBMM genel kurulunda kabul edildi. Üniversiteler, ilk ve orta öğretimde yaz tatilinde eğitim gerçekleşecek. Öğrenciler yaz tatili yerine okula devam edecek.

TBMM Genel Kurulu kabul edildi ve kabul edilen düzenlemede; “Jüri üyelikleri, jüri, değerlendirmeye esas alınan raporlar ve başvuru sonucu ilgililere elektronik ortamda açılır; meslek Yüksek Okullarının öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olma şartı aranacaktır; araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilecek için sınavın yapılacağı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle otuz beş yaşını aşmamak gerekir; açık öğretim öğrencileri katkı payı ve öğrenim ücretlerini ödemeleri ve her dönem başında kayıtları yenilemeleri koşuluyla bu sürelerle kısıtlı değildir”


Bakan Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamada ise, açıklamada “TBMM’de kabul edilen ‘Telafi eğitimi düzenlemesi’ kısmi ve hızlandırılmış bir ‘telafi’ sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz