Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Korona virüsü nedeni ile yeni bir sisteme geçiş yapıyor. Gelecek olan sistemde sayaca bakılmayacak. Burada amaç ise Korona virüsünden dolayı sayaç personellerini korumak. Önceki tüketim miktarının ortalaması alınacak ve artık sayaç bakma işlemleri gerçekleşmeyecek. Korona virüsü pek çok sektörde olumsuz etkilere neden oldu.

Doğalgaz ve Elektrik alanını da vuran virüs yüzünden artık personeller sayaç numaralarına bakmayacak. Gelecek olan sisteme göre son 2 senede ödenen faturasının ortalaması dikkate alınacak. Eğer belirli ay içerisinde son 2 senelik tüketim yer almıyorsa o zaman evin metrekaresine göre aynı metrekareye sahip evlerin ortalaması alınacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamada “Diyelim ki bir abonenin nisan ayı gaz ve elektrik tüketimi nasıl hesaplanacak? Geçmiş, 2 yıllık dönemdeki nisan tüketimlerine bakılacak. Bu veriler çerçevesinde fatura çıkartılacak. Abone de yeni sistemle ilgili olarak bilgilendirilecek. Bu kapsamda düzenlenecek faturalar, elektronik sistem üzerinden aboneye ulaştırılacak.” ifadelerine yer verildi.

Akıllara gelen soru ise bu düzen bu şekilde devam edecek mi? Hayır, virüs ortadan kalıp temizleninceye kadar sistem bu şekilde ilerleyecek daha sonra eski haline tekrar geçiş yapılacak. Eğer faturalandırma sistemi normal ücretten az ise daha sonra daha fazla para alınacak, bu süreçte sizden fazla para alındıysa da iade işlemleri sonra gerçekleşecek. Yeni sistemin ne zaman başlayacağı konusunda da şu an için bir bilgi yer almamaktadır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz