Gizemli akciğer hastalığının elektronik sigara yüzünden ortaya çıkması sonucu, elektronik sigaralara yasak geliyor. Normal sigaraya göre daha da zararlı olan elektronik sigara konusunda ABD adım atmaya karar verdi. ABD’de bulunan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kısa bir süre sonra aromalı elektronik sigaralara yasak getirecek. Zararsız olarak piyasaya sunulan ve kısa sürede 450 vakaya sebep olan elektronik sigara, 6 kişinin ölümüne de neden olmuştur.

Sonuçlar kötü ilerleyince elektronik sigaraya yasak getirilme kararı verildi. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri Alex Azar tarafından elektronik sigaraların kalkacağına dair bir duyuru yaptı. Yaptığı duyuruda, cihazların yeni nesil nikotin bağımlılığının önünü açtığını söyledi. Şu anda piyasaya sunulan elektronik sigara sisteminin yasal olarak pazarlanmadığı ve bu duruma devletin el atması gerektiğini belirtti.

FDA tarafından bir açıklama bekleniliyor ve bu açıklama sonrası yeni politikalarla beraber pazarlama öncesi, izin alma konusunda, aramolı elektronik sigara satışlarında düzenleme gelecektir. FDA’da Ned Sharpless bu konuyla alakalı bir açıklama yaptı ve şu ifadelere yer verdi;

“Hazırlanmasının ardından bu uyumluluk politikası, FDA’nın gençler arasında yaygınlaşan elektronik sigara kullanımına karşı kullanabileceği güçlü bir araç hâline gelecek. Özellikle çocuklara son derece çekici gelen aromalı elektronik sigara ürünlerine karşı hızlı bir şekilde harekete geçmemiz gerekiyor. Dahası, çocuklar arasında tütün aromalı ürünlere karşı bir eğilim görmemiz durumunda ek önlemler de alabiliriz.”

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz