Mobil işletim sistem sistemleri arasındaki yarış sürerken bu sistemleri kullanan cihazların satışları da fiyatlarına göre sınıflandırıldı. Yapılan araştırmaya göre Windows Phone ve Android işletim sistemi kullanan cihazların yarısından fazlasını giriş sınıfı oluşturuyor.

Araştırma üç kategori şeklinde yapıldı. Kategoriler, 0-200 dolar fiyatındaki giriş sınıfı telefonlardan, 200-400 dolar fiyatındaki orta sınıf telefonlardan ve 400 dolar üzerindeki etiket fiyatına sahip olan üst sınıf telefonlardan oluşuyor. Android satışları ele alındığında yapılan akıllı telefon satışlarının yarısından fazlası 200 dolar ve altındaki fiyata sahip olan cihazlar.

akilli telefon satis grafigi

Android Tabanlı Giriş Sınıfı Telefonlar Daha Çok Satıyor

2. çeyrekteki akıllı telefon satışları göz önünde bulundurulduğunda toplamda satılan Android cihazlar 255 milyonu buluyor. 255 milyonun yüzde 58.2’si 200 dolar altındaki telefonlar. Yüzde 21.52’yi ise 200 ile 400 dolar arasındaki cihazlar oluşturuyor. 400 dolardan pahalı olan üst sınıf telefonlar ise 19.82’lik bir yüzdede bulunuyor. Satışlar göz önünde bulundurulduğunda satın alınan her 5 cihazdan biri üst sınıf.

Üst Sınıf iPhone’lar İlgi Görüyor

Android’in üst sınıftaki satış rakamı genel olarak diğer sınıf telefonlarına göre düşük iken iPhone da bu durum çok farklı. Tahmin de edildiği gibi üst sınıf cihazlar daha çok satıyor. 200 dolar ve bu fiyattan daha düşük bir cihaz üretilmezken orta sınıfta iPhone 4‘ün Amerika dışındaki satışları iPhone’u temsil ediyor. iPhone satışlarının yüzde 85’ini 400 dolardan daha pahalı olan üst sınır akıll telefon modelleri olan iPhone 4S, iPhone 5c ve iPhone 5s oluşturuyor.

Windows Phone Giriş Sınıfı Telefonlar Daha Fazla İlgi Görüyor

Bir diğer işletim sistemi olan Windows Phone ise 200 dolar ve altındaki cihazlarda 61.4’lük bir pay sahibi. Bu yüzdede şüphesiz ki Lumia 520 ve Lumia 525 gibi uygun fiyata satılan cihazların etkisi büyük. Satlan Windows Phone’lu 4 cihazdan 1’i orta sınıf akıllı telefon. 400 dolardan pahalı olan üst sınıf cihazlar ise yüzde 13.7’lik bir orana sahip.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz