Sanal dünyaya fazlası ile adapte olunması ve neredeyse tüm kişisel, özel bilgilerin burada bulunmasından dolayı ekstra bir güvenlik endişesi doğuyor. Özellikle online mobil bankacılığın yaygınlaşması şifreleme yolu ile hesaplara ulaşılmasını sağlıyor. Gerçekten ihtiyacı gideren güzel yöntem olsa da siber korsanların girmek istediği sistemlerin başında geliyor. Yine bulut depolama seçeneklerine özel dosyalarını yükleyen birçok ünlünün de verilerinin hacklendiği gözler önündeyken sizlerin de telefonlarınıza güvenlik uygulamaları dahil ederek korumayı arttırmalısınız. Halihazırda üreticiler de imal ettikleri sırada kullanıcıları düşünerek hareket etse de asıl görev kişilere düşüyor. Başta tehlike yaratabilecek adreslere girmemeyi, güvenmediğiniz dosyaları cihazınıza yüklememeyi tercih ederek davranışlarınızla bunu sağlayabilirsiniz. Ancak sadece bir şarkı indirmek isterken akıllı telefonunuza virüs bulaşabilir. Önüne geçebilmek için ise yapabilecekleriniz iyi bir antivirüs, güvenlik programı. Bilgisayarlardaki gibi herhangi bir dosyayı yüklediğinizde otomatik tarama yapar ve size bilgi verir. Peki yazılımlar arasında işinize en çok hangisi yarar? Android için en iyi güvenlik uygulamaları listemize göz atarak size uygun olan programı yükleyebilirsiniz.

Android’deki En İyi Ücretsiz Güvenlik Uygulamaları

Android güvenlik uygulamaları arasından ücretsiz olanlarını sıraladığımız için herhangi ücret ödemeniz gerekmiyor. Bir fiyat ödenmediği için desteklenmeyen yazılımlar yerine de yine düzenli güncellemeler alan, iyileştirmeler yapılanlar tercihimiz oldu.

cm-security

CM Security

Sıralamamızın ilk sırasını CM Security’e verdik. Sadece güvenliği sağlamamakla birlikte Apple cihazlarındaki iPhone’umu bul tarzında servis de sunuyor. Ayrıca uygulamalara şifre koyma, gizli albümler oluşturma işlemlerini de güvenlikle, korumayla birlikte sağlıyor. Bu noktada tek özelliğe sahip olmayarak fonksiyonel bir varlık kazanıyor. Eğer harici hafıza kartlarınızı, SD kartlarını taratmak istiyorsanız da kullanmayı deneyebilirsiniz.

[appbox googleplay com.cleanmaster.security]

avast-mobile-security

Avast Mobile Security

Antivirüs firmaları arasında en popülerleri arasında Avast da var. Bilgisayarlardaki korumasını telefonlara da sağlayabilmek adına mobil versiyonunu çıkardı. Ücretsiz sunduğu yazılımı Google Play Store üzerinden yayımladı. Bildiği üzere dosyaları taramayı, genel koruma işlemini yaparken Wi-Fi ağlarındaki tehlikeleri de analiz edebiliyor. Çünkü zararlı virüsler kadar cihazınıza zarar verebiliyor.

[appbox googleplay com.avast.android.mobilesecurity]

noroot-firewall

NoRoot Firewall

Root işleminin uygulandığı telefonlardaki eksiği kapatabilmek için NoRoot yardımınıza koşuyor. Arka planda çalışan uygulamaların tam olarak ne yaptığını öğrenmenizi sağlayan Firewall beklenen güvenlik korumasını da oldukça başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

[appbox googleplay app.greyshirts.firewall]

kaspersky

Kaspersky Internet Security

Avast’ın benzeri olarak masaüstü bilgisayarlarda karşılaşdığımız güvenlik uygulamalarından birisi Kaspersky. Uzun dönemler boyunca zirvede tek başına yer alırken yavaş yavaş mobil platformlarda da varlığını gösteriyor. Android işletim sistemine sahip cihaz kullanıcıları online marketlerinden ulaşarak telefonlarına kurabiliyorlar. Virüsleri yakalayarak temizleyip zararlı dosyaların cihazınıza girişini engelleyen yazılım anyı zamanda tarayıcı güvenliğini de sağlamakta. Eğer akıllı saatiniz varsa bunun için de Android Wear odaklı şekilde saatlerinizi de koruyor. Telefonunun kaybedilmesi durumunda Anti Theft özelliği sayesinde bulma şansı da tanıyor. İlk 30 gün ücretsiz kullanma imkanından faydalanmak için hemen indirebilirsiniz.

[appbox googleplay com.kms.free]

Hazırladığımız Android’deki güvenlik uygulamaları arasında ihtiyacınıza göre tercihinizi belirleyebilirsiniz. Birkaç tanesini yüklemenin zararı olmasa da ekstradan RAM tüketir ve performans konusunda sıkıntı yaratabilir. Bu bağlamda aktif güvenliğinizi beğendiğiniz yazılımı yüklerken iyi düşünmenizde fayda var.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz