Teknolojinin vardığı nokta bize hayatımız içerisindeki pek çok işlemde kolaylık sağlamakta. Halihazırda birçoğumuz da teknolojik cihazları bu nedenlerle satın alıyoruz. Özellikle cep telefonu ve bilgisayarlar geçtiğimiz dönemlerin popüler ürünü iken şimdilerdeyse satış rekorları kıran akıllı telefonlar oluyor. Elbette pazarlama dehalarının bir sonucu olsa da ister istemez kullanıcıların taleplerini karşılayabilme gibi imkanı da var. Bir bilgisayardan veya telefondan daha fazlası vaat eden bu cihazlar güncel bilişim dünyasının nirvanası. Nihayetinde üretici şirketler varlıklarını hissettirmek ve kar marjlarını arttırabilmek için çıtanın geldiği yeri hesaplamakta ve her zaman en iyi olanı sunmakla yükümlü. Geçmişter masaüstü ve dizüstü bilgisayarların performans kaliteleri tatmin edici sonuçlar verirken statik kalınması problem yaratıyordu. Laptoplar kısmen çözüm yaratsa da istenilen boyutta mobilizasyon sağlanamıyordu. Keza cep telefonları da SMS, çağrı, hesap makinesi ve birkaç ufak opsiyon dışında kullanıma kapalıydı diyebiliriz. Çünkü içerisinde herhangi bir işletim sistemi benzeri yapı da bulunmadığından dışarıdan desteklenerek de hareket alanı genişletilemiyordu. Şimdilerde sanal asistan sistemi bile bulunurken öncelerde yapabileceğiniz en eğlenceli şey oyun oynamaktı.

Yapay zeka konusunun son zamanlarda fazlasıyla gündemde olduğu da hepimizin malumu. İnsanlar yerine düşünen ve problemsiz çalışabilen yapıları oluşturmak isteyen bilişim dünyasının önde gelenleri ve bilim insanları şu aşamada tam amlamıyla beklenen noktada olmayan bu yapıyı geliştirmeye uğraşıyorlar. Yetmişli seksenli yıllarda yapılan fimlerdeki gibi robotik sistemlerin hayatımıza uyarlanması, işlerimizi robotların yapması şu aşamada hala hayal gibi duruyor. Ancak çalışmalar neticesinde özellikle akıllı telefonlarda kullanılabilecek düzeyde bir kaliteye ulaşılabildi. Sizin hareketlerinizi, tavırlarınızı, emirlerinizi algılayıp belirttiğiniz yönde hareket eden, istediğiniz işlemleri sadece söyleyerek yaptırdığınız sanal asistan mevcut. Akıllı telefonlardaki sanal asistanlar daha çok sektördeki önde gelen firmaların cihazlarında isteneni verebiliyor diyebiliriz.

Android’deki En İyi Sanal Asistan Uygulamaları

Apple’ın iPhone ve diğer akıllı sistemlerle çalışabilen cihazlarındaki sanal asistanlar hem eğlenceli hem de kullanışlı. Bunun üzerine Android telefon sahibi kullanıcıları da memnun edebilmek amacı ile geliştiriciler çalışmalara başlamışlardı. Halihazırda öncesinde de birkaç tane bulunsa da tam anlamı ile sanal asistanlık görevini yerine getiremiyordu. Böylece Google imzalı Android mobil işletim sistemi platformundaki akıllı telefonlara da en iyi sanal asistanlar yerleştirilebilecekti. Şimdilerde kullanılan ve kullanıcı geri dönüşlerinde pozitif yorumlar okunan uygulamaları Google Play Store üzerinden bulmak mümkün. Bizler de severek kullanabileceklerinizi listeledik.

aivc-alice

AIVC (Alice)

Alice ismiyle daha çok tanınan AIVC, Google’ın yeni Android asistanına yönelik opsiyonların dışına çıkarıyor.

[appbox googleplay yourapp24.android.tools.alice_lite]

andy-voice-assistant

ANDY Voice Assistant

Sesli olarak anlaşabildiğiniz asistanla kısa mesajlaş da iletişim kurabiliyorsunuz. Ücretsiz sürümünü hemen aşağıdaki bağlantıdan edinebilirsiniz.

[appbox googleplay andy.xml]

dragon-mobile-assistant

Dragon Mobile Assistant

Google Now boyutunda geniş özellikler bulundurmamasına rağmen Dragon uygulaması sesi metne dönüştürme, tanıma gibi detaylara sahip.

[appbox googleplay com.nuance.balerion]

hound-vouice-search-assitant

HOUND Voice Search & Assistant

Android telefon sahiplerinin uzun vadede memnun kalarak kullabilecekleri sanal asistan uygulamaları arasından son dönemlerde öne çıkıyor.

[appbox googleplay com.hound.android.app]

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz