Günlük yaşam içerisinde bir iletişim aracından fazlası olan akıllı telefonlar arasından birisi tercih edilirken en büyük etken kuşkusuz donanımın yanı sıra görselliği. Performansı yüksek olan telefonlar her ne kadar çok beğenilse de estetik açıdan güzel değilse tercih edilmiyor. Bu sebepten dolayı üretici firmalar, cihazlarını üretirken en az donanımsal kalite kadar görsel kaliteye de önem veriyor. Görsel kalite denildiğinde de akla ilk gelen madde ekran oluyor. En dikkat çeken bölüm olan akıllı telefon ekranları, ne kadar çok özelliği içerisinde barındırıyorsa o kadar yüksek kalitede izleme keyfi sunuyor. Teknoloji tutkunları her ne kadar kendilerine güzel gelen ekranı tercih etmeye çalışsa da bu konuda bilgili kişilerin yönlendirmelerine önem veriyor. Bu sebepten dolayı ekran konusunda bilgili olduğunu düşünen bir internet sitesi en iyi ekrana sahip akıllı telefonları araştırdı. Pek çok son modell akıllı telefonun test edilmesi sonucu piyasadaki en iyi ekrana sahip akıllı telefon belirlendi. Ekran boyutunun ekran kalitesi araştırmasına etki etmeyerek yapıldığı testlerde en önemli etkenler çözünürlük, renk üretimi, gün ışığında okunabilirlik. en iyi ekranli akilli telefon Akıllı cihazlardaki ekran kalitesi yüksek olduğunda yapılan işlemler her daim rahatlıkla izlenebiliyor. Ancak güneş ışınlarının çoğalması sonucu gün ışığında ekranı okumak bir hayli zorlaşıyor. Bu sebepten parlaklık arttırılarak okunabilirlik seviyesi arttırılmaya çalışılıyor. Gün ışığında okunabilirlik seviyesine göre iPhone 5S ve Samsung Galaxy S5 8 puan alarak zirvede bulunrken HTC One M8 ve Sony Xperia Z2 ise 7 puanla ikinci sırada bulunuyor. LG imzalı Quad HD ekranlı LG G3 ise 6 puan alarak en son sırada. En iyi görüntüyü sunmayı amaçlayan cihazlardaki bir diğer önemli etken ise renk üretimi. Bu konuda iPhone 5S, 9 puan oldu ve renk üretiminde zirvede bulunuyor. Diğer akıllı telefonlar arasında Sony Xperia Z2, LG G3, HTC One M8, 8’er puan alırken Samsung Galaxy S5 5 puan alarak son sırada bulunuyor. Çözünürlük kalitesinin akıllı telefon ekranlarında ne kadar önemli olduğu her teknoloji takipçisi tarafından biliniyor. Bu konuda ise LG zirveyi rahatlıkla alıyor ve Quad HD özellikli ekranı ile 10 puan alıyor. Çözünürlük testinin sonuncusu ise 7,5 puan lan iPhone 5S oluyor.

En İyi Ekrana Sahip Akıllı Telefon iPhone 5S

Ayrı ayrı yapılan testlerin sonuçları toplanınca ortaya net olarak telefonların ekran kalitesi ortaya çıkıyor. iPhone 5S toplamda 24,5, Samsung Galaxy S5 22, HTC One M8 24.5, Sony Xperia Z2 24,5 ve LG G3 24 puan alıyor. Puanlara göre iPhone 5S, HTC One M8, Sony Xperia Z2 birinci olsa da gün ışığında okuma ve renk üretimi konusunda zirvede bulunan iPhone, en iyi ekrana sahip akıllı telefon olmayı hak ediyor.

Kaynak : Mobil131 YORUM

  1. Xiaomi,lenova, Reener vb. cihazlar neden dahil edilmiyor. Bu yorumun veya değerlendirmenin ne derecede tarafsız olduğu tartışılır. Bari yayınlamayın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz