Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen COVID-19 aşı adayı ilk kez bir gönüllüye uygulandı. Ocak ayının başlarına kadar sürecek Faz 1 çalışmaları boyunca aşı adayı 44 gönüllüye uygulanacak.

Yerli aşı adayında ilk doz Erciyes Üniversitesi'nde uygulandıErciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından yapılan açıklamalara göre Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ERAGEM) geliştirilen ve Sağlık Bakanlığınca da desteklenen ERUCOV-VAC adlı COVID-19 aşı adayının Ar-Ge çalışmaları tamamlandı. Etik kuruldan izin alınması ve Sağlık Bakanlığı’nın da onaylamasıyla birlikte ERUCOV-VAC inaktif aşı adayı, Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İKUM) ilk kez bir gönüllüye uygulandı ve Faz 1 çalışmalarına başlandı. COVID-19 aşı adayı için ilk gönüllü Nazif Durna oldu.

Korona aşısı istemiyoruz diye eylem yaptılar

Konuyla ilgili olarak “İnşallah insanlara umut olurum” ifadelerini kullanan Nazif Durna, aşı çalışmalarının bir parçası olduğu için mutlu olduğunu ifade ederken, akademisyenlere de çalışmalarından dolayı teşekkür etti. ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ise aşı adayının periklinik çalışmalarının tamamlandığını, Faz 1 çalışmalarının da ocak ayının başlarında tamamlanmasının planlandığını belirtti.

Prof. Dr. Çalış, aşının ilk kez bir gönüllüye uygulanmasıyla ilgili olarak, “Böylece aşı çalışmamızda Faz 1 çalışmasına geçmiş bulunmaktayız. Faz 1 çalışması yaklaşık iki ay sürecektir. İnşallah önümüzdeki yıl ocak ayının başlarında bitirmeyi planlamaktayız. Faz 1 çalışmalarının başarılı olması halinde ise üniversitemizde diğer faz çalışmalarına geçilmesi planlanmaktadır. Üniversitemiz tarafından geliştirilen aday aşımız ve ülkemizdeki diğer aşı merkezler tarafından geliştirilen aşılar inşallah COVID-19’a karşı vatandaşlarımıza sunulmuş milli aşılarımız olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz