eye-Q Android Bluetooth kablosuz klavye, akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar üzerinde sıkça yazı yazan kullanıcılar için hazırlamış özel bir ürün. Özellikle donanım özellikleri gittikçe artan ve bilhassa ekran büyüklüğü konusunda son yıllarda daha çok 5 ya da 5.5 inçlik akıllı telefonlar ve 7 ila 10 inç arasında değişen Android tablet bilgisayarların yoğun ilgi görmeleri söz konusu ürünlerin daha etkin ve daha çok kullanılmalarını da beraberinde getirdi. Örneğin bugün birçok kullanıcı dizüstü bilgisayara ihtiyaç duymadan birçok işini tablet bilgisayar ya da donanımı güçlü ve ekranı büyük akıllı telefonlar üzerinde görebiliyor.

eye-Q Android Bluetooth Kablosuz Klavye incelemesi mobil13 1

eye-Q Android Bluetooth klavye ile söz konusu ürünleri adeta bir dizüstü bilgisayar gibi kullanmak mümkün kılınıyor. Microsoft Word dokümanlarını açabilen yine aynı tür dokümanların sıfırdan oluşturulmasını sağlayabilen Android uygulamalarının çok sayıda olduğunu düşünecek olursak eye-Q Android kablosuz klavye gibi ürünlerin de ne kadar işlevsel olabileceklerini tahmin edebiliriz.

eye-Q Android Bluetooth Kablosuz Klavye incelemesi mobil13 6

Güzel Tasarım!

Test merkezimizde yer alan ve tam adı EQ-KB100A olan eye-Q Android Bluetooth klavye de akıllı telefon ya da tableti bir dizüstü bilgisayara dönüştürebilen bir ürün. Açıkçası ürün gelmeden önce bu kadar işlevsel olabileceğini beklemiyordum. Zira bir dizüstü bilgisayarda ya da klasik bir kablosuz klavyede bulunan tuşların neredeyse tümü bu klavyede de bulunuyor. Ve tuşlara hakim olmaya başladıkça eğer akıllı telefonunuz ya da tabletiniz hızlıysa seri bir şekilde işlem yapabiliyorsunuz. Ben ürünü Samsung Galaxy Note 2 ile birlikte denediğim için sayfa geçişlerinin ve diğer işlemlerin hızlı ve seri bir şekilde gerçekleştiğini gördüm.

eye-Q Android Bluetooth Kablosuz Klavye incelemesi mobil13 2

Ürünün mobil cihazla ile bağdaşması yani iletişim kurması kısa sürede gerçekleşiyor. Bunun için yalnızca cihazın Bluetooth donanımını aktif kılmanız, klavyenin de pillerini taktıktan ve ürünü “ON” konumuna getirdikten sonra “connect” tuşuna birkaç saniye basmanız iletişimin kurulması için yeterli oluyor. Bu konulara değinmişken, eye-Q Android Bluetooth klavye 2 adet kumanda pili şeklinde ifade edilen AAA küçük pille çalışıyor. Söz konusu pillerle cihazın ortalama ne kadar süre kullanılabildiği ise belirtilmiyor.

eye-Q Android Bluetooth Kablosuz Klavye incelemesi mobil13 3

10 metreye kadar uzaktan kullanılabilen eye-Q Android Bluetooth klavye, Bluetooth 3.0 desteği ile geliyor. Dolayısıyla ürünü almak isterseniz kullanacağınız akıllı telefon ya da tablet bilgisayarın bu standardı desteklediğinden emin olmalısınız.

eye-Q Android Bluetooth Kablosuz Klavye incelemesi mobil13 4

Uzunluğu 26,6 cm, eni 13.5 cm ve kalınlığı 1.9 cm olan bu Android klavyenin gerçekten de hoş bir tasarımı olduğunu belirtmeliyim. Size doğru eğimli bir yapıya sahip olması yazımı daha da kolaylaştıran bir detay. Ancak klavyeyi böyle kullanmak durumundasınız. Eğer dümdüz yatan bir klavyede yazı yazmaya alışıksanız alışmanız biraz zaman alabilir. Bize gelen beyaz daha doğrusu kemiksi rengin haricinde bir renk seçeneği olup olmadığını bilmiyoruz. Şahsen her ne kadar siyah klavyeyi tercih etsem de özellikle de tuşların üzerindeki tatlı lacivert rengin kullanılmasının ürünü çok şık gösterdiğini söyleyebilirim.

eye-Q Android Bluetooth Kablosuz Klavye incelemesi mobil13 5

Kullanıcı deneyimden biraz bahsedecek olurken, klavyeye kısa sürede alışabiliyorsunuz. Eğer normalde de hızlı yazmaya alışık biriyseniz klavyenin biraz sağa yaslı tuşlamasına kısa bir süre için uyum sağlayabileceğinizi söyleyebilirim.

Kaynak : Mobil135 YORUMLAR

 1. Ürünü bugün ben de Teknosa’da görüp 1 – 2 dk incelemiştim. Bir sorum olacak. Klavye yalnız android ürünleri için mi geliştirilmiş yoksa desktop veya laptop bilgisayarlarda da kullanılabiliyor mu? Zira ben laptopumda oyun oynarken aşırı ısınma sonuçu bileğimin yanmaması için bu klavyeyi almayı düşünüyordum.

  • Merhaba.

   Bu ürünün Android uyumlu sürümü yalnızca Android cihazlarla birlikte kullanılabiliyor. Ancak ürünün iOS ve klasik Windows destekli bir sürümü de mevcut. Onu alırsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 2. merhaba klavyenin android versiyonunu bu gün aldım fakat klavye üzerindeki bazı fonksiyon tuşlarının nasıl kullanıldıgını yada ne işe yaradığını çözemedim. Örneğin lang tuşu ve altındaki pencereye benzeyen tuş bunun yannda arama tusunun üstünde olan klavye resmi. bu tuşları çalıştırmayı denediğimde telefonda hiçbir değişiklik olmadı. Telefonum optimus g yardımcı olursanız sevinirim

  • Mavi olan tuşlara fn yazan tuşa basılı tutarak basın. Lang dil seçenekleri pencere gibi olan menü tuşu mikrofon resimli plan google sesli arama yapmak için . Benimde size bi sorum olacak sizin klavyede virgül var mı bende sadece üstten kesme işareti var virgül olmadığı için yazılarımda sıkıntı çekiyorum.

 3. Klavyenin osx/win vresiyonunu yaklaşık 2 haftadır kullanmaktayım. Klavye Apple’ın imac’lerde kullandığı alüminyum kasa klavyenin bir replikası. Kasası sert plastik iken tuşları daha yumuşak bir malzemeden üretilmiş. Yalnız bir iki kusuru var.

  Oldukça ergonomik ve kullanışlı fakat malzeme kalitesi orta seviyelerde. Sanki etiket fiyatını haketmiyor gibi. Klavyenin köşelerinde dört adet lastik destek varken space tuşunun altında kalan alan boş bırakılmış. Bu yüzden klavyede yazı yazarken orta kısmından sürekli esneme yapmakta. Ayrıca aptop ile kullanıldığında fn ve numlk tuşları karmaşa yaratmakta. Klavye kullanılırken laptopunuzun numlk tuşu kapalı olmalı yoksa bazı harfler çalışmıyor. Ayrıca fn tuşu ile kullanılacak olan rakamlar ise kullanılamıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz