Kısa bir süre önce yaşanan Yeni Zelanda saldırısı sonrası Facebook tarafından önemli bir karar alındı. Alınan karara göre Facebook canlı yayınlara bazı sınırlama getirecek. Alınacak olan önlem sonrası Yeni Zelanda olayına benzer saldırı durumunda hızlı bir şekilde önlem alınabilecek.

Facebook tarafından yayınlanan rapora göre şirket tarafından Live Strike adında bir politika sergileyecek. Bu durum sayesinde topluluk kurallarını ihlal eden kişiler kısa sürede tespit edilecektir. Tespit sonucu bu kullanıcılar uyarı alacak ve belirli bir süre canlı yayın yapamayacaklar.

Bu kullanıcılar farklı siteler üzerinden yayınlarını paylaşmak isteseler bile Facebook buna izin vermeyecek ve Facebook üzerinden paylaşım yapamayacaklar. Facebook aynı zamanda bu durumun daha verimli olması için yapay zekâ üzerinden çalışmalar yapıyor. Kısa bir süre sonra da tüm kullanıcılar için güncelleme gelecek.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre bu kural sadece terör destekçileri için olmayacak aynı zamanda Tehlikeli Bireyler ve Kuruluşlar listesinde adı olan tüm kullanıcılar da bu durumdan etkilenecek. Hatta bu duruma örnek verecek olursak aşırı sağcı olan Alex Jones, Paul Nehlen gibi isimler canlı yayın yapamayacaklar.

Facebook yetkililerinden biri olan Guy Rosen yapmış olduğu açıklamada, “Hedefimiz, insanların güzel bir şekilde canlı yayını kullanmaları. Bu esnada canlı yayın üzerindeki kötüye kullanım riskini en aza indirmek için çok çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi. Güncelleme ile gelecek olan bu yenilik kısa süre sonra yayınlanacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz