Facebook, WhatsApp aracılığıyla kripto para üzerinde çalışıyor!

Facebook Inc., kullanıcıların konuya aşina olanlara göre Hindistan’daki havale piyasasına odaklanarak, WhatsApp mesajlaşma uygulamasında para aktarmalarını sağlayacak bir kripto para birimi oluşturma üzerinde çalışıyor.

Şirket, istikrarsızlığı en aza indirgemek için, ABD dolarına sabitlenen bir dijital para birimi olan bir sabitin geliştirdiğini söyledi. Facebook, madeni parayı serbest bırakmaktan çok uzaktır, çünkü bu kişi hala gözaltına alınan varlıklar için bir plan da dahil olmak üzere, strateji üzerinde çalışmaktadır, ya da istikrarlıların değerini koruyacak düzenli para birimleri de dahil olmak üzere.

Facebook’un, eski PayPal başkanı David Marcus’ı 2014 yılında Messenger uygulamasını yürütmesi için işe aldıktan sonra finansal hizmetlerde uzunca bir hamle yapması bekleniyor. Mayıs ayında, Marcus, şirketin halka açık bir şekilde tartışılmayan şirket engelleme girişimlerinin başına geçti. . Facebook işe alım çılgınlığı içindedir ve artık LinkedIn’de çalışanların unvanlarına göre, blockchain grubunda yaklaşık 40 kişi var .

Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, “Diğer birçok şirket gibi, Facebook da blockchain teknolojisinin gücünü kullanmanın yollarını araştırıyor” dedi. “Bu yeni küçük ekip birçok farklı uygulamayı araştırıyor. Paylaşacak başka bir şeyimiz yok. ”

Şirketin şifreli mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, 200 milyondan fazla kullanıcısıyla Hindistan’da popüler. Dünya bankası da liderlik ediyor. Dünya Bankası, bu yıl 2017 yılında Hindistan’a evine 69 milyar dolar göndermişti.

Geçen yıl, stablecoins ile ilgili kripto projelerinde bir patlama gördü. Bir noktada, kararlılığa göre, bu tema ile ilgili 120’den fazla girişim vardı. Rapor, kararlı belirteçleri izleyen bir web sitesi. Kavram, günlük alımlarda kullanmak çok daha kolay olacak bir dijital para oluşturmak için oluşturuldu, çünkü bitcoin gibi para birimlerinden daha kararlı olacaktı.

Fikrin, son haftalarda yüksek profilli bir proje ile gerçek hayatta gerçekleştirilmesi zor olduğu kanıtlandı. Basis olarak bilinen bir stabilcoin, sekiz ay sonra kapanmıştır. New Jersey merkezli bir şirket olan Hoboken, potansiyel alıcıların sayısını önemli ölçüde azaltabilecek bir para biriminin aksine bir güvenlik olarak sınıflandırılmanın açık bir yolu olmadığını söyledi. Hızlı çöküşü, Basis’in, ABD Federal Rezervinin eski bir valisi olan Andreessen Horowitz ve Kevin Warsh gibi tanınmış destekçilere kavuşmasından sonra geldi.

Belki de bugüne kadarki en yüksek profilli stablecoin, Urgan da tartışmalarla çevrelenmiştir. Tether’in yaratıcıları belirteçlerinin her birinin bir ABD doları tarafından desteklendiğini söylese de, şirketin denetlenmeyi reddetmesi, bunun olup olmadığı hakkında sorular gündeme getirdi.

2,5 milyar global kullanıcısı olan Facebook, yıllık cironun 40 milyar doları aşan bir kısmı ve düzenleyici sorunları seyreden daha büyük tecrübe, yapışan bir stabilosin yapma şansı daha yüksek olabilir. Böyle bir projeyi başlatan ilk büyük teknoloji şirketi olacaktı. Şirketin Hindistan’la olan ilişkisi, özellikle de WhatsApp’tan yayılan sahte haberlerin bazılarının orada şiddete yol açtığı için, çok üzüldü. Yine de, Facebook ülkedeki muazzam büyüme fırsatını görüyor. Hindistan’ın 480 milyon internet kullanıcısı var. Forrester Research Inc.’e göre bu sayının 2022’ye kadar 737 milyona ulaşması bekleniyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz